11 років тому, 20 лютого 2014 року, росія вторглася в український Крим. Символічно й трагічно, що перший акт великої війни стартував майже в день, коли світ відзначає право кожного народу на власну мову та культурну ідентичність. За ці роки окупаційна влада перетворила процес знищення української мови на системну державну політику – від заборони освіти рідною мовою до фізичного знищення людей за українське слово.
Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови протягом тривалого часу збирає факти, які свідчать про масштабний лінгвоцид на тимчасово окупованих територіях. Кожен із них – від закриття українських шкіл, спалення закладів культури та освіти до арештів за спілкування українською та вбивств – воєнні злочини проти нашої культурної спадщини та фундаментальних прав людини.
Напередодні Міжнародного дня рідної мови, який відзначатиметься завтра, 21 лютого, пропонуємо вашій увазі основні факти про політику лінгвоциду рф за останній рік, а також заходи системної протидії та засудження таких злочинів.
Засудження злочину міжнародною спільнотою:
- Рішення Міжнародного суду ООН (31 січня 2024) у справі щодо порушення рф двох конвенцій – про боротьбу з фінансуванням тероризму та про заборону всіх форм расової дискримінації. Зокрема, суд визнав порушення у частині знищення в Криму освіти і навчання українською мовою.
- У другій доповіді Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні (березень 2024 року) фіксується злочини, які пов’язані з лінгвоцидом української мови на ТОТ.
- Доповідь міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch (червень 2024):
- російська влада займається викоріненням української мови та навчальної програми, насаджуючи антиукраїнську пропаганду та російську як мову навчання у школах на ТОТ.
- Рішення ЄСПЛ (25 червня 2024) у першій міждержавній справі в ЄСПЛ “Україна проти Росії (щодо Криму)”, в якому рф визнано винною в порушенні прав людини в окупованому Криму.
- Резолюція Генеральної Асамблеї ООН (17 грудня 2024 року) «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь» – черговий вагомий крок на шляху відновлення мовних прав українців на окупованих територіях та системної протидії лінгвоциду української мови.
Сфера освіти:
- В школах на ТОТ активно впроваджують курс “російська мова як державна”.
- Дмитро Лубінець: росія створює перепони для дітей на ТОТ, які хочуть навчатися в Україні.
- У школах Севастополя перестали вивчати українську мову – активісти.
- У Криму з початку анексії було знищено понад 600 україномовних класів та 7 шкіл – голова КРУК.
- Освітні окупанти: від бурятів до сербів. Хто перевиховує українських дітей.
- На окупованій Херсонщині студентам забороняють спілкуватися українською мовою. За порушення заборони студентів виключають з університету та судять.
- Священики РПЦ допомагають окупантам з русифікацією депортованих українських дітей, - ISW.
- Уповноважений: окупанти карають дітей у школах за українську мову та поширюють антиукраїнську пропаганду.
Публічний простір:
- рф провела масове перейменування вулиць в окупованому Бердянську.
- На ТОТ Запорізької області росіяни планують штрафувати місцевих жителів за адресні таблички української мовою.
- Тульська, Судоплатова, Дзержинського: в окупації перейменовують вулиці, жителі бунтують.
- В окупованій Алушті на 15 діб заарештували пенсіонера за спілкування у магазині українською мовою.
Культурний простір:
- Окупанти відзвітували про знищення української літератури у бібліотеках на ТОТ Херсонщини.
- За час повномасштабної війни росія завдала шкоди 784 бібліотекам в Україні.
- Загарбники знищили музей Лесі Українки в окупованій Ялті.
- Росіяни завезли пропагандистську літературу у шкільні бібліотеки на ТОТ - Центр нацспротиву.
- рф на законодавчому рівні забороняє книги з історії України.
- Бібліотеки рф на службі сво.
- Так зване «міністерство культури» окупаційної адміністрації Херсонщині звітує про знищення десятків тисяч примірників вилучених та знищених книг у захоплених бібліотеках. У списку «екстремістської літератури» опинилися: твори українських класиків, підручники з історії України, книги про Голодомор та злочини комуністичного режиму.
- У бібліотеках Сіверськодонецька твори Лесі Українки, Шевченка, Франка вилучають та передають до центрів екстремістської літератури.
Сфера медіа:
- Про злочини росії проти українських медіа: від затримання журналістів до руйнування українських телекомунікацій.
- Погрози, атаки, знищення редакцій — як Росія атакує українські медіа з прифронтових регіонів.
- Як російські загарбники знищували українські медіа на окупованих територіях. І що побудували замість них.
- Як українську мову на російському ТБ видають за кубанську чи воронезьку "балачку".
Уповноважений про лінгвоцид:
- Для протидії системному освітньому лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях України ми маємо посилити нашу інформаційну присутність в окупації, - Тарас Кремінь.
- Під час засідання 21-ї Генеральної Асамблеї Європейської федерації національних мовних інституцій Уповноважений поінформував європейських партнерів про масові злочини, які вчиняє країна-агресор на території України, зокрема лінгвоцид.
- Тарас Кремінь назвав складові мовної деокупації, серед яких - протидія політиці лінгвоциду на окупованих територіях та фіксація кожного злочинного факту мововбивства.
- Тарас Кремінь про факти лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях.
Повідомити про злочини лінгвоциду тут.