У 2021 році на виконання пункту 2 частини четвертої статті 49 Закону Уповноваженим було забезпечено проведення моніторингу щодо застосування державної мови.
Упродовж 2021 року Секретаріатом Уповноваженого із захисту державної мови здійснено 22 моніторинги виконання законодавства про державну мову у діяльності різних суб'єктів та різних сферах суспільного життя (з них – 5 виїзних). А саме:
− у сфері охорони здоров’я (діяльність медичних закладів різних форм власності);
− у сфері транспорту (діяльність Акціонерного товариства «Українська залізниця»);
− у сфері друкованих засобів масової інформації (діяльність розповсюджувачів продукції друкованих засобів масової інформації);
− у сфері туристичного та екскурсійного обслуговування (діяльність туристичних операторів);
− у сфері телебачення і радіомовлення (діяльність телерадіоорганізацій);
− у сфері спорту (діяльність суб'єктів у сфері фізичної культури і спорту під
час проведення спортивних заходів);
− у судочинстві (діяльність судів);
− у сфері обслуговування споживачів (діяльність суб'єктів, які надають банківські послуги);
− у сфері культури (діяльність суб'єктів, які надають послуги з бронювання, оформлення, продажу і доставки квитків на культурно-видовищні заходи);
− у діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування (обласні, районні та міські ради, районні державні адміністрації, державні службовці категорії “А”).
Виїзні (комплексні) моніторинги, які відбулись у таких містах, як Київ, Дніпро, Одеса та Харків, були спрямовані на визначення стану виконання Закону за визначеними показниками в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, судів, місцевих органів військового управління, поліції, у сферах культури, книгорозповсюдження, обслуговування, реклами та інформації для загального ознайомлення, транспорту, поштового зв’язку, а також визначених програмою суб'єктів виборчого процесу під час позачергових виборів Харківського міського голови. На жаль, проведення більшої кількості виїзних моніторингів була неможлива у зв'язку із з карантинними обмеженнями, що діяли на території України через епідемію коронавірусу.
Загалом шляхом моніторингу Секретаріатом опрацьовано 2019 офіційних інтернет-сторінок органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій різних форм власності, громадських об’єднань, політичних партій, інших юридичних осіб, опрацьованих шляхом моніторингу виконання законодавства про державну мову. З них:
533 - за зверненнями громадян у різних сферах суспільного життя;
6 - Акціонерного Товариства “Укрзалізниця” та його філій;
190 - закладів охорони здоров’я;
251 - районних рад та районних державних адміністрацій;
60 - банківських установ;
69 - туристичних операторів;
3 - ТОВ «ІНТЕРНЕТ-БІЛЕТ», ТОВ «Контрамарка Україна», ТОВ «КРБС»;
391 - музейних установ;
347 - бібліотечних закладів;
81 - книгорозповсюджувачів;
88 - видавництв.
Моніторинг інтернет-сторінок здійснювався шляхом вивчення та аналізу текстової, графічної, аудіо-, візуальної, аудіо-візуальної інформації (контенту), розміщеної як постійна (статична інформація) в усіх основних розділах офіційних сайтів; у розділах, які регулярно оновлюються, зокрема новини, оголошення, анонси тощо (динамічна інформація); на офіційних сторінках у соціальних мережах; інструментів організації пошуку матеріалів; інтерактивної взаємодії з відвідувачами сайту (форуми, чати, опитування тощо), а також іншої інформації, що має значення для цілей заходу з моніторингу. Предметом особливої уваги та фіксації були факти використання в контенті українськомовних версій інтернет-ресурсів іншої мови, крім державної.
За результатами моніторингу інтернет-сторінок встановлено 432 порушення. Внаслідок вжитих заходів у межах компетенції Уповноваженого та виправлено 238 порушень вимог Закону, що складає 55,1% від усіх встановлених порушень. При здійсненні обрахунків не враховувалися результати моніторингів, які були проведені в кінці 2021 року та передбачали здійснення у 2022 році повторного моніторингу щодо стану усунення порушень.