Резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 17 грудня 2024 року – черговий вагомий крок на шляху відновлення мовних прав українців на окупованих територіях та системної протидії лінгвоциду української мови. Про це зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Серед іншого документ засуджує дискримінацію мешканців тимчасово окупованих територій, яка, як відомо, відбувається і за мовною ознакою через масштабні порушення мовних прав місцевого населення, примусову русифікацію та штучне придушення українськомовного простору на тимчасово окупованих територіях”, - сказав він.
За словами Уповноваженого, особливо важливим є акцент резолюції на необхідності захисту депортованих дітей. “Це не лише питання гуманітарного права, а й збереження мовної та культурної ідентичності українських дітей, яких примусово вивозили з окупованих територій, позбавляючи їх можливості вільно спілкуватися рідною мовою”, - наголосив він, підкресливши, що мовне питання - принципова складова державного суверенітету України та захисту прав людини.
Як відомо, 17 грудня Генеральною Асамблеєю ООН ухвалила оновлену резолюцію «Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь».
Документ охоплює ситуацію з правами людини на всіх тимчасово окупованих РФ територіях України, що забезпечує посилений моніторинг з боку ООН та міжнародної спільноти до усіх злочинів та грубих порушень, які вчиняє російська окупаційна влада проти місцевих людей на цих територіях.
Генеральна Асамблея вкотре підтвердила суверенітет та територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів та невизнання будь-яких змін статусу українських територій. У цьому зв’язку, Генасамблея ООН вимагає від Російської Федерації негайно припинити агресію проти України та вивести всі свої збройні сили з території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Важливо, що цей документ став першою резолюцією ООН, в якому Генеральна Асамблея називає агресію РФ проти України «загарбницькою війною РФ проти України» (англ. «War of aggression against Ukraine»).
Ухвалення документа свідчить про те, що міжнародна спільнота однозначно засуджує злочини російських окупантів, а кожен акт насильства та порушення прав людини отримає належну оцінку та покарання.