З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну українська мова почала переважати в усіх сферах суспільного життя. Батьківські вимоги, як і здобувачів освіти, до неухильного виконання педагогічними працівниками ст. 21 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, відповідно до якої мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова, значно посилились. Про це під час круглого столу “Забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі: результати І етапу моніторингового дослідження у Київській області”, проведені Державною службою якості освіти України у Київській області, зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“На жаль, ми продовжуємо фіксувати порушення окремими педагогічними працівниками Київщини ст. 21 мовного закону, ідентичні зі ст. 7 закону “Про освіту”, ст. 5 “Про повну загальну середню освіту”. Безперечно, це впливає як на застосування державної мови здобувачами освіти, так і рівень володіння нею. У батьків також виникають запитання, чому окремі вчителі, якщо спиратися на статистику держслужби, дотримуються режиму двомовності під час освітнього та виховного процесів. Вважаю, що на такі порушення керівники закладу освіти, як і засновники, повинні реагувати оперативно і якісно. Законодавством визначено, що невиконання закладом вимог щодо мови освітнього процесу є підставою для розірвання строкового договору з керівником”, – зазначив Тарас Кремінь.
У зустрічі, яка проходила в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, взяли участь начальники відділів/управлінь освітою, директори закладів загальної середньої освіти Київської області, співробітники університету. Зокрема, Іван Юрійчук, заступник голови Державної служби якості освіти України, Лілія Кревська, начальник управління ДСЯОУ в Київській області, Андрій Гожик, проректор з науково-педагогічної роботи КНУ імені Тараса Шевченка.
Уповноважений наголосив на тому, що до 1 вересня Статути закладів освіти мають бути приведені у відповідність до Закону України “Про освіту”. “Незмінені десятиліттями статути окремих столичних шкіл з покликанням на неконституційні мовні документи викликають обґрунтовані питання до керівників шкіл і департаменту освіти. Допоки є час, прошу відреагувати на це”, – уточнив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, 7 липня, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь та голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак представили результати спільного дослідження щодо стану дотримання законодавства про державну мову в закладах загальної середньої освіти, використання державної мови учасниками освітнього процесу безпосередньо в школі й поза нею.
За 2021 рік до Секретаріату Уповноваженого надійшло 157 звернень щодо порушень мовного законодавства окремими педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої, вищої освіти. Найбільше звернень було з Києва – 31, Одеської області – 17 та Харківської області – 14.