З 16 липня станом на 17:00 19 липня на адресу Секретаріату Уповноваженого надійшло 320 звернень щодо порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Про це в ефірі телеканалу “Прямий” повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“90% з цих звернень стосуються 27 статті, яка почала діяти з 16 липня 2022 року. Громадяни скаржаться на відсутність стартової українськомовної версії інтернет-магазинів, телеграм-каналів окремих органів державної влади і місцевого самоврядування”, - зазначив Тарас Кремінь.
“Деякі посадовці продовжують інформувати громадян України недержавною мовою. На щастя, таких чиновників значно менше, ніж торік. З цих причин наголошую вкотре: виконуйте закон і поважайте права громадян України. Ця війна, в тому числі, і за мову, за нашу ідентичність. За те, що робить нас сильними та єдиними. Переконаний, що наша перемога відбудеться і на мовному фронті, тому відвоюємо місце української мови в серці кожного українця!”, - сказав Тарас Кремінь.
Уповноважений зауважив, Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” - ключовий в умовах воєнного стану, тому і ступінь дотримання його норм повинен бути високим.
Нагадаємо, що стаття 27 регламентує використання української мови в інтернеті та в інтерфейсах комп'ютерних програм товарів. З 16 липня 2022 року також набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до яких Уповноважений може виносити попередження або накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть мовний Закон.
Відповідно до статті 9 Закону чиновники, представники органів державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. У статті 12 вказано, що робочою мовою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.