• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
У І кварталі 2024 року Уповноважений отримав понад пів тисячі звернень про порушення мовного закону
опубліковано 03 квітня 2024 року о 15:32

У І кварталі 2024 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 569 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». 

Найбільше звернень (майже 50%) традиційно стосуються порушень у сфері обслуговування споживачів. Із них 145 - відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв, 82 - порушень безпосередньо під час обслуговування та  46 - подання інформації про товари та послуги недержавною мовою.

“Попри те, що в сфері обслуговування ми досі бачимо найбільшу кількість порушень мовних прав громадян, варто відзначити і позитивну динаміку. Якщо порівняти ці дані із аналогічним періодом минулого року, то в абсолютних цифрах кількість скарг у цій сфері зменшилася більш, ніж удвічі. Скажімо, скарг на відсутність української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв в першому кварталі 2023 року надійшло понад 300, а щодо порушень безпосередньо під час обслуговування - 159”, - зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

За його словами, цьому сприяла системна робота Секретаріату Уповноваженого.  “На мою вимогу понад тисяча інтернет-ресурсів усунули порушення статей 27, 30. Такий результат украй важливий для захисту національних інтересів та кожного громадянина”, - сказав Тарас Кремінь.

Актуальною є проблема дотримання вимог законодавства у сфері інформації для загального ознайомлення (ст. 28) та реклами (ст. 32). Протягом січня-березня щодо цього надійшло 86 звернень громадян.

Не зникають мовні проблеми і в освіті. У 2024 році громадяни надіслали 21 звернення щодо порушень законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти, а також 23 звернення щодо освіти дорослих.

Також доволі значною залишається кількість порушень мовного закону окремими чиновниками. 18 звернень надійшло щодо порушень в органах влади, 9 - в установах комунальної та державної форм власності.

“На 11-му році війни - це далеко не та статистика, яку повинні демонструвати окремі представники влади. Це неприпустимо, щоб депутати місцевих рад, заступники міських голів чи керівники комунальних установ продовжували порушувати закон. Будемо діяти оперативно, в окремих випадках - з вимогою звільнення!”, - наголосив Тарас Кремінь.

Високою також є кількість скарг щодо порушень у сферах охорони здоров’я (35), культури (17 звернень), медіа (26) і транспорту (18).

Найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у місті Київ (197), а також Одеській (102), Харківській (73), Дніпропетровській (42), Київській (24), Запорізькій (13), Львівській (9) та Миколаївській (9) областях.

За результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення надалі порушення законодавства про державну мову Уповноважений продовжує вживати заходи реагування, у т. ч. проведення державного контролю та накладення на порушників санкцій, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. 


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux