• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
У 2023 році Уповноважений отримав рекордну кількість звернень про порушення мовного закону
опубліковано 04 січня 2024 року о 13:18

У 2023 році на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 3692 звернення громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Це найбільша кількість скарг за всі роки існування інституту Уповноваженого і на 30% більше, ніж у 2022 році (2846).

“Така статистика свідчить як про збільшення кількості порушень мовного закону, так і про критичну чутливість громадян України до відстоювання своїх мовних прав. В умовах війни державна мова стала серед головних чинників національної безпеки, символом боротьби проти ворога, фактором гідності та свободи”, - зазначив Уповноважений Тарас Кремінь.

Найбільше проблем у сфері обслуговування споживачів (ст. 30): майже половина звернень громадян (1822) свідчать про системні порушення мовних прав громадян України. Зокрема, 992 звернення стосується відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів та інтернет-представництв, 615 - порушень безпосередньо під час обслуговування та  215 - відсутності інформації про товари та послуги державною мовою.

Сфера інформації для загального ознайомлення (ст. 28) та реклами (ст. 32) традиційно посідає друге місце за кількістю зареєстрованих звернень громадян щодо порушення закону. 557 звернень щодо зовнішньої реклами та вивісок - критична кількість порушень прав громадян також.

На жаль, не зникають мовні проблеми в освіті. У 2023 році громадяни надіслали 156 звернень щодо порушень законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої та вищої освіти, а також 170 звернень щодо освіти дорослих.

“Попри те, що представники органів державної влади та місцевого самоврядування почали приділяти більшу увагу застосуванню української мови, кількість звернень щодо порушення мовного закону чиновниками залишається доволі значною. 186 звернень щодо порушень в органах влади, а також 61 - в установах комунальної та державної власності - далеко не та статистика, яку повинна демонструвати влада. Вважаю, що це неприпустимо!”, - зауважив Тарас Кремінь.

Високою також є кількість скарг щодо порушень у сфері культури (103 звернення) та в медіа (174 звернення).

Регіональна мовна політика потребує більшої уваги з боку органів влади. Найбільше повідомлень громадян стосувалися порушення законодавства про державну мову у місті Київ (1345), а також Харківській (516), Одеській (486), Дніпропетровській (316), Київській (153), Запорізькій (63), Львівській (59),  Полтавській (54) та Миколаївській (53) областях.

“Як бачимо, міста-мільйонники - Київ, Харків, Одеса - залишаються лідерами за кількістю звернень про порушення мовних прав громадян.  В столиці у 2023 році громадяни зафіксували в більш, ніж півтора рази більше порушень, ніж у 2022-му році та втричі більше, ніж у 2021-му. Тож ухвалення місцевих мовних програм та суворий контроль за дотриманням мовних прав громадян у всіх сферах суспільного життя має стати серед пріоритетів очільників громад у цьому році”, - підкреслив Тарас Кремінь. 

За результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення надалі порушення законодавства про державну мову Уповноваженим вжито заходів реагування, у т. ч. проведення державного контролю та накладення на порушників санкцій, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Про результати заходів реагування інформуватимемо додатково.
Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux