11.04
Уповноважений нагадав, що в Україні досі є населені пункти, назви яких носять російськомовний характер. Про це він сказав в ефірі “Громадського інтерактивного телебачення”.
12.04
Тарас Кремінь закликав розширювати мережу безкоштовних курсів української мови
Уповноважений прокоментував системні спроби окупантів відновити навчальний процес у школах на новоокупованих територіях за російським законодавством, яке не передбачає викладання української мови та літератури, історії України та зарубіжної літератури.
13.04
Уповноважений надав рекомендації, які допоможуть перейти на спілкування українською.
Тарас Кремінь прокоментував інформацію щодо політики примусової русифікації, яку російське керівництво зберається застосовувати до депортованих українських дітей, запроторивши їх у “мовні табори”.
14.04
“Вперше на юридичному рівні дії країни-агресора визнано геноцидом українського народу, а також наголошено на утисках української мови, які жорстоко продовжують вчиняти російські військові”, - про це сказав Уповноважений, коментуючи прийняту ВР постанову про визнання дій російської федерації в Україні геноцидом українського народу.
В ефірі миколаївського телеканалу “МАРТ” Уповноважений наголосив на необхідності остаточної деколонізації географічних назв та топонімів.
В ефірі телеканалу “Прямий” Тарас Кремінь говорив про роль культурної дипломатії, адже запит на українську мову й культури надзвичайно високий.
15.04
В коментарі газеті “Весті” Тарас Кремінь зазначив, що “спілкуватися українською мовою – це гідно, модно та шляхетно. А підтримувати Україну – це бути на стороні добра та сприяти тому, щоб зло було покарано та знищено”.
В ефірі радіо НВ Уповноважений говорив про роль народної дипломатії в утвердженні української мови.
16.04
З нового навчального року в тих школах, в яких досі викладається така дисципліна, як “російська мова”, потрібно розглянути можливість заміни іншими предметами або шляхом збільшення частки вивчення наявних дисциплін. Про це в ефірі телеканалу “Прямий” сказав Тарас Кремінь.
Про мову в Україні та світі:
- Президент Володимир Зеленський вперше відкинув тезу про спільне "історичне коріння", яку часто повторюють російські пропагандисти та путін.
- На тимчасово окупованій території АР Крим агресор продовжує політику втілення ідеї “русского мира” серед дітей. У закладах освіти півострова окупант збільшує масштаби “патріотичного” виховання, а також хоче “навчати” тисячі дітей, які були вивезені з материкової частини України, російській мові. Відбуватиметься це у спеціальних таборах. Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
- Народні депутати пропонують заборонити російську музику та збільшити квоту на україномовні пісні у теле- та радіоефірі. Відповідний законопроєкт 11 квітня зареєстрували на сайті ВР.
- В Україні планують змінити перелік російських творів, рекомендованих до вивчення в рамках курсу зарубіжної літератури. Про це в ефірі національного телемарафону розповів міністр освіти та науки.
- Близько третини громадян України, які досі в побуті спілкувались не державною мовою, збирається перейти на українську.
- У п’яти країнах Європи на сьогодні надруковано 25 716 книжок для дітей українських біженців.
- Для рівнян і переселенців стартував безкоштовний курс української мови.
- Комітет з питань економічного розвитку рекомендує ВР прийняти за основу та в цілому проект Закону щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України.
- 13 квітня Івано-Франківська міська рада ухвалила рішення про перейменування 25 вулиць, які були названі на честь культурних, політичних та наукових діячів Росії. Низка інших органів місцевого самоврядування розглянуть аналогічні проєкти рішення вже наступного тижня.
- Знаний журналіст, перекладач Тарас Марусик опублікував працю, присвячену широкому комплексу проблем утвердження державного статусу української мови
- На сайті Європейської федерації національних мовних інституцій (EFNIL) з’явилась інформація і про Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови. Нагадаймо, 21 березня на позачерговому засіданні Генеральної асамблеї EFNIL одноголосно було прийнято рішення про надання Україні статусу асоційованого члена.
- Рішенням КМУ створено робочу групу щодо захисту прав і свобод громадян України, які перебувають на території держав-членів ЄС та інших країн як тимчасово переміщені особи
- Оголошено про проведення у Києві 27.08.2022 фестивалю Мовосфера.
- Українські видавництва передали п’ять тисяч українських дитячих книжок в Німеччину.
- Популярний польський додаток для відстеження громадського транспорту тепер доступний українською.
- Містечко Фуентес-де-Андалусія у провінції Севілья за рішенням місцевої влади протягом Страсного тижня матиме ім’я “Україна”, а деякі його вулиці на цей час перейменовані на Київську, Маріупольську, Харківську, Херсонську та Одеську.