• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Жодних політичних спекуляцій довкола мови навчання бути не може, - Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь
опубліковано 02 вересня 2020 року о 09:11

Відповідно до Конституції України, Закону України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» мовою навчального процесу в Україні є державна – українська – мова, тому сьогодні розмови про застосуванням інших мов у процесі навчання є не більш ніж політичним питанням. Про це в ефірі «Українського радіо» сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

«Мені, як Уповноваженому із захисту державної мови, народному депутатові України 8 скликання і співавторові закону «Про освіту», досить важливо знати наскільки якісно і професійно втілюється зокрема стаття 7 Закону України «Про освіту» - мова навчання в наших українських школах. Відповідно і до Конституції України, і законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Тому варто наголосити, що не більше, ніж політичним питанням є розмови про застосуванням інших мов у процесі навчання»,  - сказав він.

За словами Тараса Кременя, сьогодні близько 200 тисяч здобувачів освіти, які раніше навчалися російською, вивчатимуть дисципліни українською мовою. «Це та категорія здобувачів освіти, яка з 1 вересня переходить на стовідсоткове вивчення усіх дисциплін державною мовою. Є ще дві категорії, для яких перехід на українську мову навчання відбуватиметься поступово. Для тих, хто належить до корінних народів (насамперед йдеться про дітей з кримськотатарської громади), мова навчання у початковій школі може здійснюватися мовою нацменшини, а починаючи з середньої і старшої школи кількість дисциплін українською мовою буде збільшуватися до 80%. Друга категорія – це представники тих громад, мови яких належать до мов Європейського Союзу. У них також є право у початковій школі використовувати у навчанні їхню мову, у середній школі дисципліни українською мають складати від 20% до 40%, а у старшій – до 60%», - зазначив він.

«Мені, як співавторові низки законів, що стосуються мови навчання, і тепер як Уповноваженому, як і всім громадянам України, дуже важливо розуміти, що ми будемо мати в кінцевому результаті, реалізуючи ці законодавчі зміни. Говорячи про наших дітей, ми хотіли б бачити не їх тільки відповідальними, компетентними, розумними і мудрими громадянами України, але і такими громадянами, які володітимуть державною мовою, успішно складатимуть іспити, ДПА, ЗНО з української мови і нам не буде соромно, ми не будемо своїх очей перед своєю громадою,  перед своїми ж дітьми за те, що 29 років «забалакуємо» проблему української мови, а полігоном для цих спекуляцій стає освіта. Коли я побачив, що цього року у нас, за даними МОН, тільки 8 дітей з усієї України склали ЗНО з української мови на 200 балів (минулого року їх було 17), – то така динаміка мене не влаштовує», - сказав Уповноважений із захисту державної мови.

«Тому я абсолютно переконаний, що жодних політичних спекуляцій довкола  мови навчання бути не може. Органи управління освітою, так само як і батьківські колективи, сьогодні свідомі того, що державна мова – українська – повинна бути з 1 класу. А ми повинні іти назустріч тим громадам, які є свідомими і відповідальними. Чим більше мов знає дитина, здобувач освіти, тим більше у неї можливостей для реалізації себе і в Україні, і у світі», - підкреслив він.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux