Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь переконаний, що норма статті 23 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яка передбачає, що з 16 липня 2021 року фільми в Україні повинні демонструватися українською мовою, жодним чином не може бути поставлена у залежність від того, скільки триватиме карантин. Про це він сказав в ефірі радіо “Промінь”, коментуючи внесені вчора до порядку денного законопроєкти №5554 та №5554-1, які мають на меті відтермінувати обов'язковість демонстрації фільмів на телебаченні українською мовою.
“Карантин, який запроваджений в Україні, та пов’язані з ним наслідки, якщо і вплинули на сферу кіновиробництва, то такий вплив жодним чином не може бути поставлений у залежність від того, якою мовою (державною чи іншою) виконується звуковий ряд відповідного фільму під час його виробництва. Це - нонсенс, який не може бути сприйнятий як аргумент. Інформаційний простір повинен бути українськомовним, більше того - захищеним від інформаційних атак російської пропаганди ”, - сказав він.
“В умовах гібридної війни її інформаційна складова має стати предметом особливої уваги, тому необхідно зробити все для того, щоб на українських телеканалах нарешті запанувала державна мова”, - наголосив Уповноважений.
Тарас Кремінь також нагадав, що 16 липня 2021 року набуває чинності ще низка норм мовного закону, зокрема це статті 7 і 10 щодо іспитування на рівень володіння державної мови для майбутніх державних службовців, а також тих осіб, які хочуть отримати громадянство України. “Також набувають чинності стаття 23, яка регулює використання державної мови у сфері культури (екскурсійна діяльність, дописи під експонатами, аудіогіди мають бути українською мовою) та стаття 26, яка визначає застосування української в книговидавництві й книгорозповсюдженні (не менше 50% книжкової продукції на книжкових полицях має бути українською мовою)”, - зазначив він.