• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Уповноважений про порушення норм мовного Закону депутатами Одещини
опубліковано 20 грудня 2023 року о 15:44

До Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови продовжують надходити звернення громадян щодо застосування недержавної мови посадовими особами органів місцевого самоврядування Одещини.

Так, протягом 2023 року за результатами розгляду звернень громадян з метою усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову Уповноваженим із захисту державної мови проводилася робота в межах 4-х заходів державного контролю за застосуванням державної мови в діяльності органів місцевого самоврядування Одещини. За їх результатами складено 6 протоколів про порушення щодо: 

 • голови Білгород-Дністровської районної ради (застосування недержавної мови під час засідання президії Білгород-Дністровської районної ради);
 • депутата Болградської міської ради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Болградської міської ради);
 • Болградського міського голови (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Болградської міської ради);
 • двох депутатів Одеської міської ради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Одеської міської ради);
 • депутата Овідіопольської селищної ради (застосування недержавної мови під час засідання постійної комісії з питань бюджету Овідіопольської селищної ради).

Також окремо було складено протоколи про адміністративні правопорушення щодо:

 • Кодимського міського голови (застосування недержавної мови під час звернення до громадськості);
 • двох депутатів Одеської міської ради (застосовування недержавної мови під час публічного звіту перед виборцями; застосування недержавної мови під час сесії Одеської міської ради) тощо.

Крім того, 20 грудня було розпочато заходи державного контролю щодо депутата Южненської міської ради (застосування недержавної мови під час пленарного засідання сесії Южненської міської ради).

Нагадуємо, що відповідно до Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані послуговуватись державною мовою. Зокрема, 9 стаття мовного Закону регламентує, що чиновники, представники органів державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. 

У статті 12 мовного Закону вказано, що робочою мовою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова.

Крім того, 16 липня 2022 року набула чинності частина шоста 27 статті, яка регламентує використання державної мови в мережі Інтернет. Йдеться про те, що веб-сайти та веб-сторінки в соціальних мережах (Telegram-канали, Youtube-канали, Facebook-сторінки) органів державної влади та органів місцевого самоврядування мають бути державною мовою. 

“В умовах воєнного стану депутати Одещини продовжують порушувати норми мовного Закону. Незважаючи на ефективну обласну мовну програму, Одеська міська рада ігнорує права громадян України та не створює кращих умов для утвердження та популяризації державної мови. Курси, розмовні клуби, книгарні, підтримка обдарованої молоді та вчителів, боротьба з дезінформацією та протидія ворожим наративам, а також контроль за дотриманням мовного закону є, на жаль, не всюди. Коли ж відбудеться деколонізація інформаційного простору, а депутати нарешті заговорять українською?”, - зауважив Тарас Кремінь.

За словами Уповноваженого, з понад 500 безоплатних мовних курсів, які діють по всій території України, в області працює 19 локацій, а в самій Одесі - декілька, що для міста-мільйонника катастрофічно мало, враховуючи той факт, яка кількість охочих з числа мешканців краю, внутрішньо переміщених осіб, громадян інших країн. 

Нагадаємо, в грудні 2022 була затверджена Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Одеській області на 2023-2025 роки. Крім того, в області діє низка регіональних мовних програм. Зокрема, діють Програма розвитку і функціонування української мови як державної на території Чорноморської міської територіальної громади на 2022-2025 роки; Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя Тарутинської селищної ради на 2023- 2025 роки; Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Болградському районі на 2023-2025 роки. На виході - Ізмаїльська мовна програма. 

“Представники органів місцевого самоврядування (депутати, голови місцевих рад) - публічні особи. Вони мають бути прикладом неухильності дотримання законодавства. Ми й надалі будемо ретельно контролювати дотримання мовного закону посадовцями і, за наявності фактів, фіксувати порушення, накладаючи відповідні санкції”, - зазначила Ярослава Вітко-Присяжнюк, представниця Уповноваженого із захисту державної мови на півдні України.

Нагадаємо, що з 16 липня 2022 року набули чинності зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідно до яких Уповноважений може виносити попередження або накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, які порушуватимуть мовний Закон (розмір штрафу від 3400 до 8500 грн., якщо порушення вчинено вперше, за повторне протягом року порушення від 8500 до 11900 грн).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux