1 вересня відбулася зустріч Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя із Уповноваженою у справах Європейського суду з прав людини Маргаритою Сокоренко та начальницею відділу представництва держави у справах щодо тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей Оксаною Коломієць.
Тарас Кремінь представив результати чергового дослідження Секретаріату Уповноваженого стосовно російської політики лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях, починаючи з 24 лютого 2022 року, які спрямовані на витіснення української мови з публічного простору, суспільного вжитку, а також дискримінацію, переслідування чи репресії проти громадян України за мовною ознакою. Зафіксовані факти свідчать про цілеспрямоване винищення державної мови в різних сферах суспільного життя, фактичне позбавлення права громадян на користування, вивчення та навчання українською мовою, дискримінацію та репресії щодо осіб, які публічно проявляють свою українську національну ідентичність, зокрема через спілкування українською мовою. Це унаочнює плановану асиміляційну політику окупаційного режиму. Він також передав Уповноваженій у справах Європейського суду з прав людини матеріали Огляду щодо обмеження функціонування української мови на тимчасово окупованих територіях України (2014-2021).
«Наше пріоритетне завдання - задокументувати факти лінгвоциду стосовно дій країни-агресора. Попри те, що лінгвоцид є невизначеним юридичним терміном у міжнародній практиці, ми вважаємо, що ці матеріали мають бути долучені в контексті порушення прав людини до тих позовів, які готує Україна проти рф. Мовний геноцид - базовий компонент геноциду рф проти нашого народу», - зазначив Тарас Кремінь.
Уповноважений також нагадав, що 21 березня 2022 року Україна увійшла до Європейської федерації національних мовних інституцій, тому всі мовні установи Європи, як і правозахисні організації, отримують матеріали щодо політики лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях. Тож системне впровадження з боку окупантів політики лінгвоциду в окупації та в районах ведення бойових дій - це злочинне порушення міжнародного права, законів України, що мають бути належним чином зафіксовані, розслідувані та представлені до суду. Винні мають бути встановлені та покарані.
Своєю чергою Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини ознайомила Тараса Кременя з ключовими напрямками своєї діяльності та зазначила, що зібрані факти лінгвоциду будуть корисні в частині написання скарги та долучені до справи України проти рф.