За результатами здійснення Уповноваженим заходів державного контролю за застосуванням державної мови у 2023 році усунено 80% встановлених порушень Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
Всього у 2023 році проводилася робота в межах 160 заходів державного контролю, з яких 23 розпочато у 2022 році, 104 розпочато та завершено у 2023-му, 33 завершаться цьогоріч.
За результатами заходів державного контролю встановлено 73 порушення, складено 65 протоколів та оголошено 31 попередження.
Найбільша кількість порушень встановлена у сфері обслуговування споживачів – 33 (37,9 %) та освіти – 14 (16,1 %). Також зафіксовано 13 (14,9 %) випадків порушення закону про державну мову посадовцями органів державної влади та місцевого самоврядування. По 8 порушень - у сферах охорони здоров’я та користувацьких інтерфейсів комп’ютерних програм та вебсайтів. Поодинокі випадки зловживань зафіксовані під час публічних заходів та в культурі, при підготовці в нормативних актів, у діловодстві, документообігу.
За результатами заходів державного контролю порушення зафіксовані у 12 областях України (Дніпропетровська, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Харківська, Чернігівська, Запорізька, Львівська, Закарпатська та Хмельницька), 11 обласних центрах (Дніпро, Запоріжжя, Київ, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Ужгород, Харків, Хмельницький, Чернігів).
Найбільша кількість порушень - у Києві (22 ) та Одесі (12).
Оцінюючи зазначену статистику, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зауважив: “Незважаючи на стрімку відмову громадян України від недержавної мови, жвавий інтерес до мовних курсів та підвищену чутливість до своїх мовних прав, органи влади продовжують ігнорувати це та, самі порушуючи закон, недостатньо контролюють застосування української у сферах освіти, обслуговування, зовнішньої реклами та охорони здоров’я. Закликаю очільників громад взятися за справу, затвердити місцеві мовні програми та забезпечити неухильне виконання Закону!”.
Нагадаємо, у 2023 році на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшли рекордні 3692 звернення громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
За порушення мовного закону торік було застосовано 21 адміністративне стягнення у вигляді штрафу та 61 - попередження.