• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • In English
Тарас Кремінь зустрівся з Дмитром Лубінцем
опубліковано 13 грудня 2024 року о 14:25

Вчора, 12 грудня, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь зустрівся з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем.

Сторони обговорили факти лінгвоциду української мови на тимчасово окупованих територіях.

“Лінгвоцид є одним з ключових компонентів геноциду на ТОТ.  Українська мова як важливий чинник національної ідентичності і державотворення є однією з головних цілей росії у війні проти України”, - зауважав Уповноважений. 

Тарас Кремінь зазначив, що Секретаріат Уповноваженого розпочав збирати факти лінгвоциду ще до повномасштабного вторгнення, в анексованому Криму й на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. У лютому 2020 року до Дня рідної мови була представлена спецдоповідь щодо обмеження функціонування там державної мови, яка засвідчила її катастрофічне становище.

Уповноважений згадав про історичні рішення Міжнародного суду ООН, яким було визнано факт того, що росія порушила Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, у частині знищення в Криму освіти і навчання українською мовою (31 січні 2024 року) та Європейського суду з прав людини у першій міждержавній справі в ЄСПЛ “Україна проти Росії (щодо Криму)”(25 червня 2024): “Ці рішення, серед іншого, підтверджують протиправність дій окупаційної влади щодо української мови в Криму”, - наголосив Тарас Кремінь. 

Факти лінгвоциду української мови на ТОТ, зафіксовані Секретаріатом Уповноваженого із захисту державної мови, вже долучені до низки кримінальних проваджень. 

“Збираючи та систематизуючи факти лінгвоциду, ми активно співпрацюємо з правоохоронними органами, міжнародними та вітчизняними правозахисними організаціями, а також Незалежною міжнародною комісією ООН з розслідування порушень в Україні”, - зазначив Тарас Кремінь. 

Як відомо, тема лінгвоциду висвітлюється і у щорічних звітах Уповноваженого “Про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Уповноважений вкотре наголосив на необхідності внесення до Кримінального кодексу України відповідальності за злочини лінгвоциду, аби кожен окупант і колаборант був покараний: “Необхідно працювати над оновленням змісту українського законодавства для створення дієвих інструментів притягнення до відповідальності за лінгвоцид”, - додав він.

На зустрічі також були присутні освітній омбудсмен Надія Лещик, представниці Уповноваженого з прав людини з соціальних та економічних прав Олена Колобродова та з прав дитини Ірина Суслова.

Нагадаємо, в липні 2024 в Києві відкрилася вулична виставка “Мововбивство – складова рашизму”, підготовлена Українським інститутом національної пам’яті спільно з Уповноваженим із захисту державної мови, Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України та Інститутом української мови НАН України. 





Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux