Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на круглому столі «Юридична термінологія: уніфікація та практичний аспект» окреслив ключові проблеми функціонування державної мови в правовій сфері та закликав до невідкладної уніфікації юридичної термінології.
За словами Тараса Кременя, є чотири ключові проблеми, що потребують негайного вирішення:
Ігнорування чинного правопису органами влади, особливо у правотворчій діяльності. Посадовці Верховної Ради та Уряду досі не дотримуються нової редакції Українського правопису 2019 року, незважаючи на рішення Конституційного Суду України та Верховного Суду, який у травні цього року остаточно підтвердив її чинність та обов’язковість застосування.
Повільні темпи розробки правничої термінології. Незважаючи на те, що Закон про мову діє вже 5 років, стандарт правничої термінології досі не затверджено.
Необґрунтоване впровадження іншомовних слів у законодавче поле без врахування наявних українських відповідників.
Відсутність дієвого механізму узгодження Єдиного глосарія правових термінів з правничою термінологією.
Говорячи про ігнорування чинного правопису органами влади, особливо у правотворчій діяльності, Уповноважений зазначив: “До мене звертаються вчителі і питають що їм відповідати дітям, у яких вони вимагають дотримання правил нового правопису, коли діти їм вказують на сайти Верховної Ради чи Уряду?”
Тарас Кремінь пояснив, що досі в нормотворчій діяльності та публічній комунікації, зокрема у Верховній Раді України, Кабінеті Міністрів України, міністерствах, інших ЦОВВ не почали застосовувати нововведення правопису, які мають імперативний характер. Це, зокрема, стосується правопису таких слів як “проєкт”, “проєкція”, “проєктор”, “віцепрем’єр-міністр”, “ухвалення закону”тощо.
Він також зауважив, що днями буде направлено відповідний офіційний висновок з рекомендаціями Уповноваженого із захисту державної мови до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
Круглий стіл було організовано Центром політико-правових реформ спільно з Програмою USAID «РАДА: наступне покоління» та ГО «Інтерньюз-Україна» з метою обговорення актуальних питань уніфікації юридичної термінології та практичних аспектів її впровадження.
У заході взяли участь Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, інші представники органів державної влади, провідні науковці та експерти.