До Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови продовжують надходити повідомлення громадян щодо порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в сфері транспорту.
Йдеться про порушення 36 статті мовного Закону, яка регламентує використання державної мови у сфері транспорту, а також 30 статті, відповідно до якої всі надавачі послуг, в тому числі це й транспорт (залізниця, автовокзали, аеропорти, таксі, водний транспорт), мають обслуговувати пасажирів державною мовою.
Мова йде не тільки про вимогу до водіїв спілкуватися державною мовою, хоча беззаперечно саме з приводу порушення цієї норми до Секретаріату Уповноваженого надходить більшість скарг. Так, для прикладу, скарга надійшла на водія столичного маршрутного таксі ТОВ “Ярославь-Авто” (здійснює перевезення в межах Києва та Київської області), який під час перевезення пасажирів спілкувався недержавною мовою. В листі генеральний директор товариства зазначив, що після проведення службового розслідування, “водії підприємства під особистий підпис ознайомлені з вимогами законодавства України в частині застосування державної мови під час обслуговування пасажирів та попереджені про адміністративну відповідальність за порушення вимог законодавства за статтею 188-52 КУпАП”.
“Обслуговування пасажирів має відбуватися державною мовою. Проте це не тільки спілкування. У всіх видах пасажирського транспорту написи (інформація про розклад транспорту, детальний маршрут, назви зупинок) мають бути державною мовою. Написи недержавною мовою, які ще досі присутні на деяких автобусних та маршрутних рейсах, мають бути замінені. Відслідкувати усі порушення нелегко. Тому тут розраховуємо на принциповість у питанні дотримання мовного законодавства Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, місцевих державних адміністрацій, а також на пильність пасажирів та їх активну громадянську позицію”, - зазначив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, що відповідно до 36 статті Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” послуги у сфері транспорту в Україні надаються державною мовою.
Повідомити про порушення мовного Закону можна через електронну форму на сайті або надіславши листа на електронну скриньку: lyst@mova-ombudsman.gov.ua