• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
Тарас Кремінь: Обов'язковість застосування державної мови в освітньому процесі - не питання для дискусій
опубліковано 01 листопада 2023 року о 12:55

Обов'язковість застосування державної мови в освітньому процесі - це не питання для дискусій, а законодавча норма, яку потрібно неухильно виконувати. На цьому наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

“Суперечки, які точаться останні декілька днів довкола питання, яка мова має застосовуватися в освітньому процесі, до якого належать і шкільні перерви, не мають жодного сенсу. Відповідь потрібно шукати в українському законодавстві”, - сказав він. 

Так, відповідно до Законів України «Про освіту» (стаття 7), «Про повну загальну середню освіту» (стаття 5), «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (стаття 21) мовою освітнього процесу є державна мова. 

Крім цього, у рішенні Конституційного Суду України від 16 липня 2019 року  № 10-p/2019 чітко зазначено, що «українська мова як державна є обов'язковою на всій території України у державній сфері, а також в публічних сферах суспільного життя, у тому числі у сфері освіти».

 “Днями, на День української писемності та мови 27 жовтня, після моїх звернень МОН направило листа з чітким роз’ясненням чинного законодавства керівникам департаментів (управлінь)  освіти і науки обласних, Київської  міської державних (військових) адміністрацій  та керівникам закладів освіти ”, - розповів Тарас Кремінь. (Лист МОН №1/16742 від 27.10.2023)

За словами Тараса Кременя, в МОН наголосили на необхідності застосування державної мови в робочий час науково-педагогічними, педагогічними та іншими працівниками закладів освіти  та посилити роботу з популяризації української мови та заохочення її застосування в спілкуванні між собою в учнівському, студентському та педагогічному середовищах.

“Державна мова має використовуватися в рамках освітнього процесу, під час проведення навчальних занять (крім занять з навчальних предметів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними мовами або мовами корінних народів і національних меншин), у спілкуванні вчителів, викладачів, іншого персоналу закладів освіти як зі здобувачами освіти (вихованцями), так і між собою. 

Під час організації освітнього процесу незалежно від його форми (урок, лекція, практичне, семінарське заняття, гурткова робота тощо) необхідно використовувати навчальні матеріали, виготовлені державною мовою (крім занять з навчальних предметів, які згідно з освітньою програмою закладу освіти викладаються іноземними мовами або мовами корінних народів і національних меншин).

В умовах збройної агресії рф проти України надзвичайно важливим є завдання щодо утвердження української мови як елемента національної безпеки та лінгвального інтегратора всього українського суспільства. З метою розширення сфери застосування державної мови в галузі освіти рекомендуємо

посилити роботу з популяризації української мови та заохочення її застосування в спілкуванні між собою в учнівському, студентському та педагогічному середовищах”, - йдеться у листі міністерства на адресу освітян. 

“Отже, застосування державної мови як під час безпосереднього викладання навчальних предметів і позакласної роботи, так і неформального спілкування на території закладу освіти”, - наголосив Тарас Кремінь, підкресливши, що створення безпечного українськомовного середовища - серед основних завдань освіти в умовах воєнного стану.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux