• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • In English
На Закарпатті в школах виявлені проблеми в організації навчання державною мовою
опубліковано 19 січня 2023 року о 08:54

Заходи державного контролю за застосуванням державної мови відділом з питань освіти Берегівської районної державної адміністрації, проведені наприкінці 2022 року відповідно до рішення Уповноваженого, виявили певні недоліки та порушення чинного законодавства. 

Зокрема, в більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною, але у 37-ми з них не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою.

Зауважимо, що чинним законодавством не передбачено функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. Натомість закон вимагає створення окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.

Водночас, всупереч законодавству, в Берегівському районі (Косонська сільська рада) діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова “з угорською мовою навчання”. Зокрема, йдеться про Попівську гімназію, Рафайнівську гімназію, Шомівську гімназію,  Запсонську гімназію.

Також встановлено, що в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, в яких функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета. Така ситуація може призводити до інших порушень. Так, наприклад, керівництво Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 імені Жігмонда Перені повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно двома мовами: 70% угорською, 30% - українською. Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України "Про повну загальну середню освіту".

Під час здійснення державного контролю також виявлено, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовуються визначення “школи з угорською мовою навчання”. Це створює підстави для порушення закладами загальної середньої освіти норм законодавства про державну мову та може мати наслідком процеси сегрегації учнів, які є представниками національної меншини України, від комунікації з іншими дітьми. Унеможливлення опанування української мови відповідно до освітніх стандартів сповільнюватиме повноцінну інтеграцію здобувачів освіти до українського суспільства. 

За результатами державного контролю складено відповідний акт із рекомендаціями усунути виявлені недоліки. Його надіслано на адресу Берегівської районної державної адміністрації. Також відповідні звернення Уповноваженого скеровано до Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

“Мною і надалі вживатимуться заходи контролю щодо дотримання закладами освіти мовного законодавства”, - зазначив Уповноважений із захисту державної мови.

“Питання, пов’язані з порушенням прав громадян України на отримання державною мовою інформації та послуг, завжди на моєму контролі, - підкреслив він. - Українська мова - гарантія зміцнення державної єдності України!”.Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux