Захист української мови - це важливий аспект, на якому постійно наголошує Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови. Про це в ефірі телеканалу “Еспресо” сказала т.в.о. керівника Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови Аліна Шпак.
За її словами, попри те, що закон про державну мову ухвалили лише в 2019 році і на шляху утвердження української втрачено багато часу, сам факт його появи і, відповідно, створення нових інституцій – Уповноваженого із захисту державної мови та Національної комісії зі стандартів державної мови – це величезний крок уперед.
“І вже зараз, після трьох років роботи Закону ми можемо констатувати, що української мови справді стає більше в різних сферах суспільного життя”, - зазначила Аліна Шпак.
Вона також зауважила, що після 24 лютого 2022 року до питання мови прикуто значно більше уваги суспільства. Про це, серед іншого, свідчить збільшення кількості скарг від активних і свідомих громадян.
“Мені видається, що фактор війни став досить каталізуючим і спонукав українців більше замислюватися над важливістю мови в нашому житті. Адже українська мова – це чіткий маркер того, ким ми є і ким ми бути не хочемо, - переконана Аліна Шпак. – Це один із контекстів, що збільшив кількість звернень громадян. Також ми відслідкували, що громадянська активність залежить і від інформаційної кампанії. Тобто інформаційна активність породжує активність суспільства і навпаки - активність громадськості спонукає до необхідності приділяти більше уваги українській мові і необхідності її відстоювати. Я бачу й таку кореляцію”.
Т.в.о. керівника Секретаріату зауважила, що після початку повномасштабної війни суттєво збільшилась шкала емоцій у зверненнях громадян та до певної міри змінився їх формат.
“Йдеться про скарги щодо неможливості навчатись рідною мовою у країнах Європи, де зараз багато наших українців через те, що там бракує педагогів, людей, які мають навички працювати з дітьми українською мовою. Натомість нашим співвітчизникам пропонується навчання російською. А їх це обурює. Бо це мова агресора”, - наголосила вона.
“Листи від наших співвітчизників цікаві ще й у контексті того, чим у цілому живе суспільство. А воно, зрозуміло, живе війною, боротьбою за власну незалежність, ідентичність. Оскільки мова - це, насамперед, фактор ідентичності, тому звичайно зараз це питання дуже гостре для багатьох”, - резюмувала Аліна Шпак.