Від початку 2023 року за результатами розгляду звернень громадян з метою виявлення, усунення та недопущення в подальшому порушень законодавства про державну мову Уповноваженим із захисту державної мови прийнято рішення про проведення 85 заходів державного контролю (ДК).
Станом на 10 серпня 2023 року лідером за кількістю ініційованих у 2023 році держконтролів є Київ (31 ДК - 36%), далі - Одеська (15 ДК - 18%), Дніпропетровська (13 ДК - 15%) та Харківська області (5 ДК - 6%).
Запорізька та Полтавська області (по 3 ДК); Донецька та Миколаївська області (по 2 ДК); Вінницька, Житомирська, Київська, Закарпатська, Кіровоградська, Львівська, Сумська, Хмельницька, Чернівецька, Чернігівська, Черкаська області (по 1 ДК). По Херсонській області жодного заходу державного контролю не було відкрито.
“Київ, Одеса і Харків - міста-мільйонники, в яких досі немає міських мовних програм. Очільники цих громад неохоче сприяють задоволенню мовних потреб громадян, тому там критично недостатня кількість курсів з опанування української та книгарень, спустошеність бібліотечних полиць, засилля вивісок та послуг недержавною мовою”, - зауважив Тарас Кремінь. “Панове очільники міст, подбайте і захистіть мовні права кожного!”.
Кількість держконтролів за сферами, в яких за зверненнями громадян перевірялась діяльність юридичних та фізичних осіб-підприємців, поділилася таким чином:
обслуговування споживачів - 24%;
книговидання та книгорозповсюдження - 18%;
комп’ютерні програми та вебсайти - 15%;
органи державної влади, органи місцевого самоврядування - 15%;
освіта - 15%;
охорона здоров’я - 6%;
підприємства, установи, організації державної і комунальної форми власності - 2%;
транспорт - 1%;
трудові відносини - 1%;
інформація для загального ознайомлення - 1%;
друковані медіа - 1%.
Нагадаємо, що відповідно до статей 53, 55 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” з метою захисту державної мови Уповноважений здійснює державний контроль за застосуванням державної мови органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями державної і комунальної форм власності, їхніми посадовими та службовими особами, а також громадськими об’єднаннями, політичними партіями та іншими юридичними особами, їхніми посадовими особами. На вимогу Уповноваженого, його представника впродовж 30 днів з дня надходження відповідного запиту перелічені органи чи особи зобов’язані надати копії документів, а також іншу інформацію, що стосується предмета контролю. У разі необхідності ДК може бути продовжений.
За 6 місяців 2023 року до Уповноваженого із захисту державної мови надійшло 2020 звернень громадян про порушення мовного Закону.