За зверненням Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя в Ужгороді розпочали перевірку щодо розміщення недержавною мовою інформації для загального ознайомлення (вивісок, табличок, написів тощо) в центральній частині міста.
Напередодні Уповноважений звертався до керівництва Ужгородської міської ради з вимогою усунути відповідні порушення на території міста та не допускати у подальшому порушень вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в частині застосування державної мови при виконанні інформації для загального ознайомлення, у тому числі у закладах освіти, громадського харчування тощо.
Під час перевірки щодо відповідності нормам чинного законодавства розміщених вивісок на фасадах будівель (на набережній Незалежності та вулиці Корзо), Управління містобудування та архітектури спільно з управлінням муніципальної варти склали 2 адміністративні протоколи, 1 припис та винесли одне усне попередження. “У разі невиконання вимог про усунення невідповідностей у визначений термін, буде підготовлений відповідний проєкт рішення виконкому про їх демонтаж”, - йдеться у листі Ужгородської міської ради.
“Органи місцевого самоврядування можуть стабілізувати та покращити дану ситуацію. Вивіски, таблички, інші носії інформації для загального ознайомлення, а також зовнішня реклама, які виконані лише недержавною мовою, мають бути демонтовані. Дотримання Закону про державну мову в населених пунктах є прямим обов’язком місцевої влади”, - зазначив Тарас Кремінь.
З ініціативи Уповноваженого в травні цього року в Ужгороді була затверджена Програма розвитку української мови в усіх сферах суспільного життя Ужгородської міської територіальної громади на 2023-2025 роки. Загальний обсяг фінансування Програми з міського бюджету - 4 067,0 тис. грн. З яких 1289,0 передбачено вже на 2023 рік.
Нагадаємо, відповідно до статті 28 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, інформація для загального ознайомлення (оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи та інша публічно розміщена текстова, візуальна і звукова інформація, що використовується або може використовуватися для інформування необмеженого кола осіб про товари, роботи, послуги, певних суб’єктів господарювання, посадових, службових осіб підприємств або органів державної влади, органів місцевого самоврядування) подається державною мовою із можливістю за потреби дублювання іншими мовами.