Такі результати огляду щодо застосування державної мови посадовими особами органів державної влади та місцевого самоврядування, іншими посадовими особами, які здійснюють інформування громадян в умовах дії в Україні правового режиму воєнного стану.
З одного боку він засвідчив, що здебільшого робочою мовою діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності є державна мова. Водночас послуговування недержавною мовою зафіксовано в діяльності деяких начальників військових адміністрацій, посадових осіб місцевих рад, керівників комунальних підприємств. Випадки використання недержавної мови траплялися як у телевізійних ефірах, так і в соціальних мережах і Telegram-каналах.
Послуговування недержавною мовою зафіксовано:
Огляд проводився Секретаріатом Уповноваженого з 01.03.2022 по 30.06.2022 шляхом вибіркового обстеження ефірного мовлення; офіційних сторінок центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій; на таких інтернет-платформах, як Youtube, Facebook, Telegram, а також через пошук за ключовими запитами із прізвищами керівників органів та їх заступників у мережі Youtube.
За результатами огляду встановлено, що головними засобами комунікації, через які посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування, керівники установ та організацій державної і комунальної форм власності, інші уповноважені особи поширювали суспільно важливу інформацію про війну, перебіг подій в Україні, гуманітарну ситуацію, зведення з фронту були: загальнонаціональний інформаційний марафон «Єдині новини #UАразом» та інші інформаційні марафони, які транслюються загальнонаціональними телерадіоорганізаціями в телевізійному ефірі, Telegram-канали військових адміністрацій та державних органів, офіційні сайти, Facebook-сторінки та Youtube-канали органів державної влади та місцевого самоврядування, місцеві медіа.
“Застосування посадовцями недержавної мови, особливо в умовах війни, - це порушення прав громадян України. Зокрема, йдеться про ст. 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», відповідно до якої зазначені особи зобов’язані володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків. Також це порушення ч. 1 ст. 12 Закону, відповідно до якої робочою мовою діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій державної і комунальної форм власності, у тому числі мовою засідань, заходів, зустрічей та мовою робочого спілкування, є державна мова”, - констатував Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Питання використання державної мови в інформаційному просторі постійно перебуває на моєму контролі. Зокрема, у травні 2022 року ми оприлюднили результати Огляду щодо діяльності 30 загальнонаціональних телерадіоорганізацій, де було зафіксовано використання російської мови з боку чиновників, що порушує законне право громадян України на отримання інформації державною мовою.
І хоча зараз наразі нами фіксується значно менше випадків використання недержавної мови в ефірах телевізійних каналів, ніж, скажімо, в березні та квітні цього року, окремі посадовці продовжують порушувати мовний закон. Вже з 16 липня такі дії можуть мати наслідки у вигляді адміністративних стягнень - попередження і штрафів”, - підкреслив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, що 16 липня набуває чинності підпункт 1 пункту 7 розділу “Прикінцеві та перехідні положення” Закону, яким вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відтоді Уповноважений зможе штрафувати посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть Закон.
За результатами складеного протоколу про адміністративне правопорушення можливе рішення про стягнення у вигляді попередження або штрафу від 3400 до 8500 грн., якщо порушення вчинено вперше. Штраф за повторне протягом року порушення від 8500 до 11900 грн.