Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь вітає ухвалення Верховною Радою України євроінтеграційного законопроєкту №10288-1 про внесення змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та її органів щодо прав національних меншин (спільнот) в окремих сферах.
“Щойно Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №10288-1, яким євроінтеграційні прагнення України підкріплені збалансованим підходом до захисту мовних прав національних меншин та української мови як державної в окремих сферах”, - сказав Тарас Кремінь.
За його словами, цей історичний документ, підготовлений в стислі терміни, - результат ефективної взаємодії Уповноваженого із захисту державної мови, Уряду, народних депутатів України, громадянського суспільства, національних спільнот і місцевої влади.
“З нашої ініціативи та в тісній взаємодії з Урядом, за участі громадськості (спільнота “Мова об’єднує”) і народних депутатів України ми створили якісний законопроєкт, яким, врахувавши висновки Венеціанської комісії та рекомендації Європейського Союзу щодо законодавства про національні меншини, мінімізували загрози функціонуванню державної мови у сферах освіти, телебачення і радіомовлення, книговидання і книгорозповсюдження, реклами та виборчої агітації. Головне - забезпечено безстрокові законодавчі обмеження для мови країни-окупанта, які не дозволять агресору зловживати мовними правами національних меншин для можливих спроб послаблення України”, - зазначив він.
“Впевнений, що головний бар'єр для початку перемовин щодо вступу України до європейської спільноти знято. Ми будемо в ЄС!”, - підкреслив Тарас Кремінь.
Як відомо, 14-15 грудня запланований історичний саміт ЄС, на якому розглядатиметься питання щодо початку переговорів про вступ України до Європейського Союзу.
На початку листопада у звіті щодо виконання Україною критеріїв, необхідних для початку переговорів щодо вступу в ЄС, Єврокомісія вказала на необхідність впровадити решту зауважень Венеціанської комісії щодо забезпечення прав національних меншин, згаданих “у висновку від червня 2023 року та у її подальшому висновку від жовтня 2023 року, зокрема шляхом внесення змін до законів про державну мову, ЗМІ та освіту”.
Ухвалений сьогодні законопроєкт 10288-1 спрямований на виконання зазначеної вимоги Єврокомісії та є результатом компромісу між позицією Уряду, Уповноваженого із захисту державної мови, громадськості та народних депутатів.