Затверджено новий порядок взаємодії Уповноваженого із захисту державної мови та Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, який посилює захист української мови у сфері медіа.
Цей документ визначає механізм взаємодії Уповноваженого з Нацрадою, спрямованої на захист державної мови як невіддільного елементу конституційного ладу, забезпечення дотримання порядку її функціонування і застосування, визначеного Законом України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” та Законом України “Про медіа”.
Серед іншого, відповідно до нового порядку:
Порядком також передбачено створення спільних робочих груп для вдосконалення законодавства щодо застосування української мови в медіа.
“Цей документ - важливий елемент системи захисту державної мови в медіапросторі. Чіткі механізми координації дій та обміну інформацією з Національною радою дозволять нам оперативніше реагувати на будь-які порушення вимог законодавства щодо функціонування державної мови в інформаційному просторі. Крім того, спільні робочі групи допоможуть удосконалити українське законодавство. Ми діятимемо рішуче і надалі, захищаючи національний інформаційний простір!”, - наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Нагадаємо, 16 липня 2024 року, для друкованих медіа місцевої сфери розповсюдження набирає чинності стаття 25 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, яка регламентує використання державної мови у сфері друкованих медіа, зокрема містить вимоги щодо їх виготовлення, публікування та розповсюдження.
17 липня 2024 року набирають чинності окремі положення статті 40 Закону України “Про медіа”, відповідно до яких використання недержавної мови в програмах аудіовізуальних медіа допускається лише у спонтанних репліках, сталих виразах, коротких фразах чи окремих словах учасників програми, що транслюється у прямому ефірі, крім ведучих (дикторів) програми, якщо загальна тривалість таких реплік не перевищує 10% тривалості програми.