Суди, назви яких пов’язані з державою-агресором, комуністичним тоталітарним режимом, імперськими, радянськими ідеологемами, мають бути перейменовані. На цьому вкотре наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, підтримуючи звернення місцевих рад до Президента України щодо вжиття заходів стосовно перейменування судів, назви яких пов’язані з країною-агресором.
“В межах декомунізації, дерусифікації і деколонізації ленінські, московські, комунарські, жовтневі, кіровські, суворовські та інші суди, назви яких пов’язані з радянським минулим та імперськими наративами, мають бути перейменовані і негайно приведені у відповідність до вимог законодавства, зокрема 39 статті Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Це нонсенс, що в умовах війни, яку Україна веде за свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність, судді іменем України ленінського, жовтневого чи московського суду проголошують важливі для держави та наших громадян рішення”, - зазначив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, що в березні 2024 року Уповноважений звернувся до Голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука з проханням вжити всіх заходів щодо приведення назв судів у відповідність до вимог чинного законодавства (йдеться про перейменування 85 судів).
Крім того, в річному звіті Уповноваженого за 2023 рік про стан дотримання Закону про державну мову серед рекомендацій Верховній Раді України на поточний рік - прийняття закону, який зробить можливим перейменування судів, назви яких не відповідають вимогам частини другої статті 39 Закону про державну мову та іншим нормативних актів.
Ще в травні 2023 року Уповноважений звертався до Президента України Володимира Зеленського з питання приведення таких назв судів у відповідність до вимог чинного законодавства: “Впевнений, що ця важлива складова виконання закону, пов’язана з декомунізацією нашого простору, буде врахована Президентом”, - наголосив Тарас Кремінь.