Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь провів зустріч із головою Верховної Ради України Дмитром Разумковим.
Тарас Кремінь висловив занепокоєння тим, що народними депутатами України до законопроєкту № 5551-2 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» внесені поправки, які, у разі ухвалення, суттєво звузять застосування державної мови.
“Як Уповноважений із захисту державної мови звертаю Вашу увагу на те, що пропозиції та поправки № 13, 14, 16 та 17 до законопроєкту № 5551-2, якими зокрема пропонується вивести сферу телебачення та радіомовлення з-під дії мовного Закону, скасувати штрафи за порушення Закону, відмінити іспити для державних службовців та повернути російську мову в освіту, за своїм змістом суперечать Конституції України та позиції Конституційного Суду, можуть поставити під загрозу використання державної мови у відповідних сферах суспільного життя та призвести до порушення прав громадян на отримання інформації державною мовою”, - зазначив Уповноважений.
Тарас Кремінь також наголосив, що внесення зазначених пропозицій та поправок до законопроєкту № 5551-2 не відповідає визначеній Регламентом Верховної Ради України процедурі. Також, за його словами, відповідні поправки не відповідають предмету правового регулювання самого законопроєкту № 5551-2.
“Отже, внесені таким чином пропозиції та поправки не можуть навіть бути розглянуті ні на засіданні комітету, ні, тим більше, у залі парламенту”, - підкреслив він.
Тарас Кремінь також презентував Дмитру Разумкову річний звіт Уповноваженого про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” у 2020 році.
Як відомо, поправками № 13 та 14 пропонується внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо мови розповсюдження фільмів та передач, поправкою № 16 пропонується внесення змін до Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у частині підтвердження рівня володіння державною мовою, поправкою № 17 пропонується внесення змін до Закону та інших законодавчих актів України про освіту у частині мови освітнього процесу, а також скасування санкцій за порушення законодавства про державну мову у сфері обслуговування споживачів.
Нагадаємо, що 16 липня розпочинається новий етап втілення саме тих норм мовного закону, що стосуються іспитів на рівень володіння державною мовою; сфери культури і розваг; туристичної сфери; книговидавництва та роботи книгарень; кіновиробництва, демонстрування фільмів в кінотеатрах і на телебаченні тощо.