Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь у Міжнародний день захисту дітей наголосив на необхідності дотримання мовних прав маленьких українців, зокрема права на отримання послуг в усіх дошкільних, позашкільних, шкільних закладах України державною мовою.
Він зазначив, що країна, родина, дитина - споконвічні цінності, котрі сповідує український народ.
“Неможливо змиритись із викраденням і вивезенням тисяч українських дітей на територію рф. Страшно уявити, яке загрозливе зросійщення - духовне і фізичне - нависло над життями нового покоління українців, котрі не були вражені бацилою “одного народу”, - сказав Тарас Кремінь. - Вірю, що Україна докладе максимум зусиль, аби всі діти, які примусово опинилися на чужині, повернулись до рідного дому”.
Говорячи про ситуацію в дошкільній освіті, він зазначив, що за даними Інституту освітньої аналітики, в Україні станом на 01.01.2022 року налічувалося 15 456 закладів дошкільної освіти. При цьому питома вага дітей, які навчаються українською мовою у дошкільних навчальних закладах протягом останніх років в усіх регіонах, стабільно сягала більше 95%.
“Проте високі статистичні показники частки дитячих садочків, де мовою виховання є державна мова, на жаль на практиці не означають, що всі діти, які в них виховуються, потрапляють в цілком українськомовне середовище і мають належні умови для опанування української мови на достатньому рівні. Навіть у Києві, за свідченнями батьків та громадських активістів, є великою проблемою знайти садочок, де українськомовна дитина не зазнавала впливу російщення”, - підкреслив Тарас Кремінь, зауваживши, що детальний аналіз дотримання мовного законодавства у сфери освіти представлений у у річному публічному звіті Уповноваженого про свою діяльність і про стан дотримання мовного Закону у 2021 році.