21 лютого в інформаційному агентстві “Укрінформ” відбулася пресконференція на тему: “Рідна мова - мати єдності”, присвячена Міжнародному дню рідної мови.
У заході взяли участь: Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, голова служба України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, представники громадських організацій національних спільнот, що проживають на території України.
Учасники заходу обговорили питання державної політики у сфері захисту, розвитку і популяризації державної мови, стан мов корінних народів та національних меншин України під час війни.
Говорячи про лінгвоцид української мови на тимчасово окупованих росією територіях, Тарас Кремінь нагадав, що 2 роки тому разом з представниками Меджлісу кримськотатарського народу було презентовано огляд щодо становища державної та кримськотатарської мов на тимчасово окупованих територіях України, який засвідчив здійснення росією на окупованих нею територіях цілеспрямованої політики винищення державної та кримськотарської мов з усіх сфер суспільного життя.
Він зауважив, що використання мови як інструмента війни з боку країни-агресора набуло ще більш масштабних форм після початку повномасштабного вторгнення росії на територію України.
“Ми постійно наголошуємо на фактах лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях як предметах уваги міжнародних та вітчизняних правозахисних інституцій та правоохоронних органів. Весь світ знає про спалення російськими злочинцями книжок, витіснення української і кримськотатарської мов з освітнього процесу, вивезення, приниження і вбивства учителів тощо. Це - елементи геноциду українського народу”, - сказав він.
Тарас Кремінь також акцентував на важливості розвитку української мови за кордоном. “Ми не залишаємось осторонь розвитку української мови у світі. Адже спілкуватися нею не тільки модно, але й дуже важливо. Бо Україна стане, і фактично вже є епіцентром європейського відновлення. Не тільки інституційного, не тільки інфраструктурного, а й розбудови демократичного, єдиного, сильного, з потужними Збройними силами України, майбутнього. Тому я вірю і сподіваюся, що українська стане популярною і в провідних університетах сучасного світу”, - зазначив він.
Уповноважений наголосив, що необхідно робити все для того, щоб «нас чули скрізь, і це був голос вільного, демократичного, толерантного суспільства».