Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь взяв участь у форумі "Культурна децентралізація: виклики та перспективи реформи в громадах".
У своєму виступі він наголосив на важливій ролі української мови в умовах повномасштабного вторгнення.
"Наслідки війни і трагедії торкаються кожної родини, вони є незворотними і страшними", – зазначив Тарас Кремінь, підкреслюючи важливість збереження культурної ідентичності.
Говорячи про досягнення у сфері мовної політики, Тарас Кремінь нагадав зокрема, що вже розроблено та затверджено понад 200 місцевих мовних програм, створено розгалужену мережу безкоштовних мовних курсів, сформовано широку коаліцію підтримки мовних ініціатив, до якої увійшли волонтери, науковці, письменники, військові, бібліотекарі, представники органів місцевого самоврядування та працівники закладів культури.
Особливу увагу Уповноважений приділив ситуації в прифронтових регіонах, де, за його словами, є гостра нестача сучасної літератури в бібліотеках, зруйновано культурну інфраструктуру внаслідок ракетних обстрілів, знищено видавничі потужності тощо.
Під час виступу Тарас Кремінь продемонстрував символічну книгу "Новітня історія України", яка вціліла після обстрілів, але була обпалена. "Історія, на превеликий жаль, пишеться і під ракетними обстрілами", – зазначив він.
Уповноважений наголосив на об'єднавчій ролі української мови: "І при фронтовій смузі, і на тимчасово окупованих територіях, і далеко за межами нашої держави перебувають громадяни України, які продовжують вірити в нашу перемогу, які розмовляють українською мовою".
Підсумовуючи свій виступ, Тарас Кремінь закликав до активної реалізації державних програм розвитку та функціонування державної мови, громадянської та національної ідентичності, підкресливши, що в умовах війни мова має "неймовірну важливість" для збереження національної єдності та культурної ідентичності українців.
Захід зібрав представників Верховної Ради, профільних міністерств, місцевого самоврядування та експертів культурної галузі для обговорення перспектив розвитку культурних інституцій в громадах.