Територія державної мови - це територія свободи і гідності, яку ми виборюємо і сьогодні. Про це зазначив в ефірі “Свобода. Ранок” на “Радіо Свобода” Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Серед основних вимог, з якими виходили протестувальники, рівно 10 років тому на український Майдан, було утвердження української мови в усіх сферах суспільного життя. З початку повномасштабного вторгнення фактор мови це ще й фактор безпеки нашої ідентичності і культури. Це маркер “свій-чужий” і військові з передової неодноразово говорили про те, що там, де чуєш російську мову перша реакція - це постріл, тому українська стала дійсно фактором безпеки, злагодженості і розуміння”, - зазначив він.
Також Тарас Кремінь зауважив, що велика кількість військових сьогодні спілкується українською мовою. “Незалежно від того, чи це бойові позиції, чи це приватне спілкування, українська стала переважати”, - сказав він.
“Від себе хочу сказати, що я готовий допомогти тим військовим, які тільки переходять на українську з кращими можливостями, але давайте не забувати про те, що боротьба на фронті відбувається і за те, якою мовою ми будемо спілкуватися. Всі ми розуміємо, що таке пазурі “русскава міра” і яка основна мета російського окупанта - не тільки знищення нашої культури, мови, ідентичності, але й знищення українців”, - наголосив Тарас Кремінь.
Уповноважений вкотре підкреслив, що поняття “російськомовний українець” не існує. Цей маркер, за його словами, був запроваджений російською ідеологією і саме про це йдеться у рішенні Конституційного Суду України.
“Українська мова насправді захищена законом, але для того, щоб вона була насправді захищена - треба, щоб нею спілкувалися усі. Зрозуміло, що цьому треба максимально сприяти. Скажімо, з початку повномасштабного вторгнення ми організували понад п'ятсот безкоштовних локацій з опанування української мови як державної, і всі вони мають волонтерський характер. Прийнято близько сотні регіональних програм. Важливо, щоб місцева влада контролювала процес виконання програм, слідкувала за дерусифікацією зовнішньої реклами, оголошень і вивісок тощо.
Сьогодні нам треба думати про те, як повертати мову на окуповані території і півдня, і сходу, і Криму, бо це надзвичайно важливо. Інтерес до української мови і перехід на українську є рекордним за всі роки української незалежності, але в нашій єдності, в розумінні, підтримці один одного і, звичайно, в лютій боротьбі проти російського ворога - наша перемога та наш успіх”, - сказав він.