Розробка та затвердження обласних програм сприяння функціонуванню української мови як державної - це ключове завдання для місцевих громад. Про це наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“В умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну, у зв’язку з системним і надзвичайно активним переходом громадян України на державну мову, а це понад 80%, місцева влада має максимально сприяти розробці та затвердженню обласних програм”, - зазначив Тарас Кремінь.
Нагадаємо, завтра, 20 вересня, депутати Львівської обласної ради розглянуть питання затвердження Комплексної програми сприяння функціонуванню української мови як державної у Львівській області на 2023-27 роки.
“На теренах заходу України це буде перша така обласна комплексна програма. Хочу наголосити, що у Львівській області сьогодні перебуває чи не найбільша кількість внутрішньо переміщених осіб, які потребують вдосконалення своїх мовних компетенцій, або принаймні рекомендацій, як якісно та швидко перейти на спілкування українською. І для 300-400 тисяч цих громадян місцева влада зобов’язана створити якрайкращі умови”, - зазначив Тарас Кремінь, який зараз з робочим візитом перебуває на Львівщині.
За словами Уповноваженого, затвердження такої програми - це не тільки курси чи підвищення якості викладання української мови в різних куточках Львівської області. “Це, передусім, утвердження української мови в усіх сферах - в органах державної влади та місцевого самоврядування, діяльності громадських організацій, політичних партій. Звичайно, це стосується і культури, медіа, книговидання та книгорозповсюдження, друкованих ЗМІ, транспорту, охорони здоров’я”, - наголосив Тарас Кремінь.
До слова, Львівська область сьогодні є беззаперечним лідером щодо організації безкоштовних онлайн-ресурсів, курсів та розмовних клубів з опанування української мови. На сайті Уповноваженого зібрана інформація про понад 70 таких локацій.
“Мовний Закон функціонує вже три роки, і сім хвиль імплементації дають очевидні результати. Українська мова - це основа нашої ідентичності, і власне новітня історія України, і в контексті повномасштабного вторгнення, якраз говорить про те, що українська мова - це наша лінія оборони, наш мовний фронт. Тож закликаю депутатів й інших обласних рад якнайшвидше розробити та затвердити такі програми”, - сказав Уповноважений.