Сьогодні, 20 вересня, Львівська обласна рада на XIV черговій сесії ухвалила рішення «Про затвердження Комплексної програми сприяння функціонуванню української мови як державної у Львівській області на 2023 – 2026 роки».
Автори документа переконані, що його прийняття сприятиме створенню умов для всебічного розвитку, функціонування та популяризації української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на території Львівської області, посилить її роль в українському суспільстві як засобу зміцнення державної єдності, захисту національного мовно-культурного та мовно-інформаційного простору.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, виступаючи на сесії, зазначив, що наразі на території Львівської області діє близько 100 безкоштовних локацій з вивчення української мови. “Це рекорд, якому аналогів на теренах України немає”, - зазначив він, підкресливши, що Львівщина була, є і залишатиметься форпостом української мови, культури та духовності.
За його словами, повномасштабне вторгнення росії підтвердило, що боротьба триває в тому числі на мовному фронті. Тому ухвалення комплексної програми забезпечить реальні дієві механізми захисту державної мови.
“Крім всього іншого обласна програма - це і про університетське середовище, і про людей старшого віку, і питання забезпечення освітнього процесу державною мовою в закладах загальної середньої освіти, особливо у місцях компактного проживання національних меншин і корінних народів, це і популяризація культури й духовності за межами України, створення мультимедійних платформ та онлайн-майданчиків тощо”, - зазначив Уповноважений.
Тарас Кремінь також нагадав, що 21 березня за його зверненням Україну прийнято до Європейської федерації національних мовних інституцій (EFNIL). “Хочеться вірити, що відколи Україна стане членом ЄС, українська стане обов'язковою мовою діловодства та документообігу. Тому і питання підготовки нових освітніх проєктів для опанування української мови як другої мови й для закордонних українців - це один із важливих напрямків місцевих програм сприяння функціонуванню української мови”, - сказав він.
Я хочу, щоб цього року Україна обов'язково здобула перемогу і ця перемога має відбутися і на мовному фронті.
Основні напрямки Комплексної програми сприяння функціонуванню української мови у Львівській області на 2023 – 2026 роки:
Фінансування Програми здійснюватиметься в межах бюджетних призначень, передбачених обласним бюджетом на відповідний рік, а також з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.