Результати дослідження, проведеного Мюнхенським університетом імені Людвіга Максиміліана спільно з британським Університетом Бата і Технічним університетом Мюнхена, засвідчують, що російсько-українська війна призвела до суттєвого збільшення використання української мови в соціальних мережах.
Проаналізувавши майже 4,5 мільйона твітів від майже 63 тисяч користувачів дослідники встановили, що кількість твітів українською з лютого 2022 року зросла на 87%.
"Посилення присутності української мови в українському сегменті соціальних мереж – це про реальний зріз мовної стійкості громадянського суспільства, про свідомий вибір в питанні української ідентичності, про кардинальну відмову від усього, що пов’язувало з з росією як країною-окупантом", - наголосив Тарас Кремінь.
"Ці результати цілком збігаються з тими, які ми разом з Центром контент-аналізу презентували наприкінці жовтня 2023 року. Мова йде про дослідження “Українська мова в соціальних мережах” (оцінка вживання української та російської мов в українському сегменті соціальних мереж в жовтні 2023 та порівняння з даними 2020 та 2022 років), яке показало, що українська помітно домінує майже в усіх найпопулярніших соціальних мережах (Facebook, Twitter (Х) та Instagram). Так, в Instagram державною мовою тепер пишеться понад 90% дописів; Facebook та Twitter (X) за цим показником сягнули 75-80%. Для наочності варто нагадати, що у 2022 частка української мови в цих соціальних мережах становила 65-70%, а три роки тому – в жовтні 2020 року – коливалася в межах 15-25%.
Наше дослідження засвідчило, що українська в соціальних мережах переважає в усіх областях, окрім частково окупованих Донецької, Луганської й Запорізької областей, Криму, а також Одеської області. Втім, за 2023 рік Одещина продемонструвала найбільший мовний поступ: частка дописів українською у соціальних мережах зросла з 27% в червні 2022 року до 49% у жовтні 2023 року.
Варто наголосити, що від початку повномасштабного вторгнення ми спостерігаємо тектонічні зміни в мовній ситуації в Україні. Війна стала справжнім каталізатором мовних змін в Україні - сьогодні українська як єдина державна має безпрецендентну підтримку в усіх сферах галузях суспільного життя. Відмова від мови агресора - природна реакція українців на політичні зазіхання москви, прагнення розірвати будь-які зв’язки з країною-терористом. Очищуючи свій інформаційний простір від російської мови, українці позбавляють кремль можливості поширювати російські наративи", - зазначив Тарас Кремінь.