Сьогодні, 14 вересня, Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь взяв участь у круглому столі “Лінгвоцид як один з інструментів рашизму”, проведеного в медіацентрі Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представництв.
“Мовна політика окупаційних адміністрацій ідентична із періодом царської росії, радянською добою. Сьогодні на тимчасово окупованих територіях відбувається не тільки витіснення української мови шляхом заміщення її на російську, - нам відомі факти переслідування, катування громадян України за мовною ознакою”, - зазначив Тарас Кремінь.
За словами Уповноваженого, кремлівська політика лінгвоциду має безпосередній вплив на всі сфери суспільного життя на тимчасово окупованих територіях, проте найбільше страждає сфера освіти: “Адже окрім руйнувань закладів освіти, примусової підготовки вчителів для викладання російської мови, російської літератури та їх пропагандиської спотвореної історії, відбувається заміщення основних дисциплін і заборона для здобувачів освіти спілкуватися рідною мовою. Нашим школярам не дозволяють вивчати українську мову, українську історію, українську географію, українську літературу”.
Від початку повномасштабного вторгнення Секретаріат Уповноваженого задокументував понад 200 таких фактів лінгвоциду української мови на тимчасово окупованих територіях. “Всі вони передані до правоохоронних органів, правозахисних українських та міжнародних організацій, їх долучають до вже відкритих кримінальних проваджень. Ми активно працюємо над тим, щоб наш голос було не тільки чутно, але й щоб кожен, хто має відношення до лінгвоциду в Україні, був суворо покараний. Для цього нам потрібна не тільки безумовна міжнародна підтримка. Вже зараз ми маємо працювати над оновленням змісту нашого законодавства, аби у нас були інструменти притягнення до відповідальності за лінгвоцид”, - наголосив Тарас Кремінь.
В заході також взяли участь Володимир Огризко, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Міністр закордонних справ України (2007–2009 рр.), керівник Центру дослідження росії; Лариса Масенко, мовознавиця, докторка філологічних наук, професорка, академік АН ВШ України, фахівчиня в галузі соціолінгвістики, історії української літературної мови, стилістики, ономастики; Микола Жулинський, літературознавець, політик, доктор філологічних наук, директор Інституту літератури імені Тараса Шевченка НАН України, академік НАНУ; Павло Гриценко, мовознавець, доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української мови НАН України; Тарас Марусик, журналіст, культуролог, публіцист, фахівець із мовної політики, громадський активіст, перекладач; студенти провідних університетів країни.