Сьогодні, 14 вересня, на сесії Болградської районної ради Одеської області прийнято рішення про затвердження Програми розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в Болградському районі на 2023-2025 роки.
“Метою Програми є забезпечення додержання конституційних гарантій щодо всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на території Болградського району, посилення її консолідуючої ролі в українському суспільстві як засобу зміцнення державної єдності, підвищення її ролі в забезпеченні територіальної цілісності та національної безпеки України, підтримки розвитку національної культури”, - зазначено в документі.
Програмою, зокрема, передбачено такі заходи:
проведення мистецьких конкурсів, фестивалів за ініціативою громадських організацій, національно-культурних товариств, творчих спілок району;
відкриття мережі безкоштовних очних та онлайн-курсів з української мови у бібліотечних і клубних закладах територіальних громад;
забезпечення закладів освіти підручниками та фаховою періодикою, іншою навчальною, пізнавальною і художньою літературою українською мовою;
створення і підтримка електронних ресурсів для популяризації української літератури;
створення медіапродуктів з українознавства, тематичних тренінгів, з популяризації народних українських звичаїв та обрядів Болградського району тощо.
Нагадаємо, 24-26 липня представники Уповноваженого із захисту державної мови здійснили комплексний виїзний моніторинг виконання вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в Болградському районі (міста Болград, Арциз та смт Тарутине). За результатами моніторингу, в якому зафіксовані численні порушення мовного законодавства, Тарас Кремінь рекомендував керівництву Болградської районної військової адміністрації прийняти місцеву програму з опанування української мови.
Напередодні, 31 серпня 2023 року, рішенням Тарутинської селищної ради Болградського району Одеської області також було затверджено Програму розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Тарутинській селищній раді на 2023-2025 роки.
Нагадуємо, станом на сьогодні з ініціативи Уповноваженого було розроблено та затверджено 75 місцевих програм, 18 яких на обласному рівні, а 26 - на міському. В Одеській області діє 4 програми.
“Поява таких програм, підкріплених ефективною регіональною мовною політикою та дієвим фінансовим ресурсом, - оптимальне рішення у боротьбі з наслідками зросійщення та зміцненням національних інтересів” - зазначив Тарас Кремінь.