07 грудня 2021 року в проміжку часу між 07.00 та 14.00 Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови здійснив плановий моніторинг стосовно дотримання вимог щодо обсягу (частки) пісень державною мовою, загального обсягу (кількості пісень), поширених в ефірі чотирьох радіостанцій.
Зокрема, було здійснено моніторинг таких радіостанцій: “Русское радио Україна”, “Перець FM”, “Наше радіо”, “Радіо Шансон”.
Як відомо, відповідно до статті 24 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” передбачено, що телерадіоорганізації здійснюють мовлення державною мовою. Обов’язковий (мінімальний) обсяг мовлення державною мовою для телерадіоорганізацій окремих категорій встановлюється Законом України “Про телебачення і радіомовлення”. Відповідно до частини другої статті 9 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” телерадіоорганізації при здійсненні радіомовлення (крім випадку, передбаченого частиною третьою цієї статті) повинні забезпечувати частку пісень (словесно-музичних творів) державною мовою в обсязі не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених протягом доби, а також не менше 35 відсотків загального обсягу пісень, поширених у кожному проміжку часу між 07.00 та 14.00 і між 15.00 та 22.00.
Моніторинг проводився з використанням аудіозапису ефірів радіомовників.
За результатами моніторингу встановлено, що частка пісень державною мовою в загальному обсязі пісень, поширених відповідними радіостанціями в проміжку часу між 07.00 та 14.00 07 грудня 2021 року, перевищила 35% і складає:
“Русское радио Україна” – 41,2%;
“Наше радіо” – 43,8%;
“Радіо Шансон” – 49,3%;
“Перець FM” – 46,8%.
“За результатами моніторингу порушень вимог статті 24 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, частини другої статті 9 Закону України “Про телебачення і радіомовлення” при поширенні пісень в ефірі відповідних радіостанцій не встановлено. Проте, варто звернути увагу на те, що частка пісень, поширених щогодини в проміжку часу 07.00 та 14.00, розподіляється нерівномірно. В ефірах радіомовників, стосовно яких здійснювався моніторинг, простежується тенденція трансляції найбільшої кількості пісень українською мовою в години, які не відносяться до прайм-тайму”, – наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, коментуючи результати моніторингу.