Протягом перших двох місяців 2024 року на адресу Уповноваженого із захисту державної мови надійшло майже 400 звернень громадян з різних куточків України щодо порушення їхніх законних мовних прав. З них – 127 з Києва, 67 – з Одещини, 54 – з Харківщини, 26 – з Дніпропетровщини. Про це в ефірі “Українського радіо” повідомив Тарас Кремінь.
“Найменше звернень надійшло з тих областей, де точаться бої. Якщо говорити в розрізі по сферах, 92 звернення стосувалися відсутності української версії сайтів інтернет-магазинів. Зауважте, на 11-му році війни досі є інтернет-ресурси, в тому числі, новинного характеру, а також телеграм-канали, окремі групи в соціальних мережах, які продовжують нав’язувати російську мову. На мою думку, це загроза національній безпеці й обороні. Також продовжуються порушення у сфері обслуговування. На жаль, не можуть у нас вивчити працівники деяких супермаркетів, поштових відділень тощо елементарних 10 слів "добрий день, до побачення, прошу" для того, щоб забезпечити законне право громадян України на отримання послуг та інформації державною мовою. Це стосується і зовнішньої реклами в Києві, Харкові, Одесі та багатьох інших міст і містечок”, - розповів він.
За словами Уповноваженого, є ще й "хронічні" проблеми, які стосуються назв українських судів. “З цього приводу я звертався до президента України щодо того, що 85 судів у різних областях України називаються як не "Октябрські" районні суди, так "Красногвардійські", "Орджонікідзевські", "Первомайські", "Комінтернівські", "Ульяновські", "Жовтневі", "Красногвардійські", "Совєтські" тощо. Таким покручам у назвах районних судів має прийти кінець, адже вони пов’язані з державою-агресором, комуністичним тоталітарним режимом, імперськими та радянськими ідеологемами. Сподіваюся, що найближчим часом Верховна Рада України візьме до уваги моє звернення і ми змінимо не лише назви судів, а й деяких населених пунктів. Думаю, 2024 рік повинен поставити в цьому питанні велику крапку”, - зазначив Тарас Кремінь.