16 липня - три роки Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Ставши одним із найголовніших документів у новітній історії держави, на який чекали мільйони українців, він сприяє стрімкому поступу українського слова в усіх сферах суспільного життя на всій території України.
Тоді, 2019-го, ухвалення мовного Закону створило суттєві умови для консолідації українського суспільства. Ми стали свідками зміцнення національної ідентичності, особливо в умовах повномасштабної війни, адже рівень підтримки української мови безпрецедентний і незворотній.
Незважаючи на численні атаки “п’ятої колони”, бурхливі політичні суперечки, неодноразові спроби скасувати мовний Закон, наміри відкоригувати його окремі статті, Закон, який відображає світову мовну практику, захищений Конституційним судом України, ефективно діє і має виняткову підтримку українського суспільства.
За роки дії мовного Закону ми маємо колосальні результати. Українську чути скрізь: в супермаркеті, кінотеатрі, університеті, музеї, спортзалі, поліклініці, громадському транспорті. А з початком повномасштабної війни росії проти України українська стала справжнім ідентифікатором “свій-чужий”. Мова єднає українців і робить з нас сильну, по-справжньому європейську націю. Сьогодні весь цивілізований світ сприймає українську як мову сміливих, волелюбних та нескорених.
Ключовий принцип, покладений в основу мовного Закону, - поетапна українізація, адже імплементація окремих статей розтягнута в часі (відбувається кожні пів року):
з 16 січня 2020 року набула чинності стаття 32, яка визначає застосування державної мови у сфері реклами;
з 16 липня 2020 року - застосування державної мови у сфері науки (ст. 22), у технічній та проєктній документації (ст. 31), у сферах охорони здоров’я (ст. 33), транспорту (ст. 36), діловодства, документообігу, листування і звітності (ст. 37);
з 16 січня 2021 - використання української у сфері обслуговування (ст. 30);
з 16 липня 2021 року набули чинності статті 7 та 10, які визначають про початок іспитування на рівень володіння державної мови для майбутніх державних службовців, а також тих осіб, які хочуть набути громадянство України; також 16 липня 2021 року почали діяти статті 23 і 26 - це використання державної мови у сфері культури, а також застосування української в сфері книговидавництві й книгорозповсюдженні;
з 16 січня 2022 року - використання державної мови у сфері друкованих засобів масової інформації (ст. 25).
16 липня 2022 року розпочинається новий важливий етап втілення норм мовного Закону, який збільшить присутність української в публічному просторі та зміцнить її статус як державної. Відсьогодні набирають чинності частина друга та шоста статті 27 мовного Закону, які регламентують використання державної мови в мережі Інтернет та мови інтерфейсів комп'ютерних програм, встановлених на товарах. Також з 16 липня 2022 року Уповноважений зможе накладати штраф на посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, керівників та працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності, інших фізичних осіб, які порушуватимуть мовний Закон.
Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь наголошує: "В умовах війни недотримання мовного законодавства - це гра на руку ворогові. Створення кращих умов для опанування мови та її розвитку, контроль за застосуванням у відповідних сферах, захист прав громадян на отримання інформації та послуг державною - наш пріоритет.
Утверджуючи українську мову, ми захищаємо нашу Незалежність.
Спілкуючись рідною, наближаємо українську перемогу.
Слава Україні!"