Закон України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” відображає європейську й світову мовну практику. Про це в ефірі “4 телеканалу” сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
“Я би порівняв наш мовний закон з найголовнішими законодавчими актами років незалежності. Цей закон - це фактично продовження Конституції України, 10 статтею якої визначено, що єдиною державною мовою в Україні є українська”, - зазначив Тарас Кремінь.
Пригадуючи усі перепони, пов'язані з прийняттям мовного закону у 2019 році, Уповноважений говорить: “Перипетій у Верховній Раді VIII скликання, яка прийняла цей історичний документ, було надзвичайно багато. Робота над мовним законом була не з простих. Бо від початку було зареєстровано три законопроєкти різними політичними силами. Філософія закладалася в ці документи, не скажу, що протилежна, але дещо відмінна. Я радий з того, що пройшов саме законопроєкт №5670-Д, першим автором якого є Микола Княжицький, та група інших народних депутатів, в тому числі і я. Тоді нам вдалося переконати більшість - й знайти компроміс в нашому розпорошеному на мовному рівні суспільстві”.
“Наша перша мовна революція сталася в 2017 року, коли було ухвалено закон про освіту, де однією зі статей того документа було визначено, що мовою навчання є українська мова. Тоді були критичні відгуки з боку різних політичних сил, представлених у парламенті, наших міжнародних партнерів, лунала критика з боку Венеційської комісії. Деякі вимагали скасувати цей закон, відтермінувати його в часі, бо вважали, що це порушення прав національних меншин та корінних народів, передусім йшлося про тих наших близьких сусідів, які тепер вже продовжують критику мовного закону”, - зазначив Тарас Кремінь.
“Дуже добре, що ключовим принципом, який покладений в основу мовного закону, став принцип лагідної українізації, який полягає в тому, що імплементація окремих статей набуває чинності поступово, а не одразу. Окрім того наш мовний закон враховує і світовий досвід - відображає європейську й світову мовну практику”, - наголосив Уповноважений.