9 серпня ми відзначаємо Міжнародний день корінних народів. Він був затверджений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН в 1994 році та є нагодою, аби віддати шану стійкості та завзяттю корінних народів, як носіям безцінних автентичних знань, культурної спадщини, мови й літератури, які збагачують та примножують надбання світової культури.
Окупація Кримського півострова гостро актуалізувала проблематику забезпечення прав, у тому числі й функціонування рідної мови корінних народів України.
1 липня Верховна Рада України ухвалила знаковий Закон України “Про корінні народи”. Він визначає правовий статус корінних народів України та встановлює правові гарантії на повне володіння всіма правами людини і основоположними свободами осіб, що належать до корінних народів України, що встановлені нормами міжнародного права, а також передбачені в Конституції та законах України. Корінними народами України, які сформувались на території Кримського півострову, є кримські татари, караїми та кримчаки. Законом гарантуються культурні, освітні, мовні та інформаційні права корінних народів України, права корінних народів України на сталий розвиток.
Ухвалення цього Закону стало свідченням пріоритетності для нашої держави питань, пов’язаних із формуванням та реалізацією всеохопної державної політики етнонаціональної єдності та захистом прав корінних народів. Безсумнівно, його реалізація дозволить створити умови і для реалізації окремих норм мовного Закону у частині врегулювання особливостей застосування поряд із державною мовою також мов корінних народів у окремих сферах суспільного життя.
"Хотів би нагадати, що до Міжнародного дня рідної мови ми презентували огляд про становище державної та кримськотатарської мов на тимчасово окупованих територіях України. Цей огляд є однією з перших фундаментальних спроб дати чітку і яскраву характеристику того, яким чином порушуються права громадян України на окупованих територіях в частині заборони і переслідування за українську та кримськотатарську мови.
Підготовлений нами документ засвідчив, що відсутність системної та цілісної державної мовної політики створила передумови для здійснення агресії щодо України з боку Росії. Окупаційна адміністрація вживає заходів щодо нівелювання правового статусу української мови та мов корінних народів та асиміляції населення, одним із головних інструментів якої є освіта", - наголосив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Питання мови є одним із ключових факторів національної безпеки України, а дії держави-окупанта щодо нівелювання статусу української та кримськотатарської мов потребують ефективної протидії з боку Української Держави.
Серед таких запропонованих нами заходів протидії:
З оглядом можна ознайомитися на нашому сайті українською та англійською мовами.