Сьогодні, 24 квітня, Одеська міська рада на ХХІХ сесії затвердила цільову Програму розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя в місті Одесі на 2024-2025 роки. За відповідне рішення проголосувало 46 із 47 присутніх депутатів міськради.
“Метою Програми є забезпечення додержання конституційних гарантій щодо всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на території міста Одеси, посилення її консолідуючої ролі в українському суспільстві, підвищення її ролі в забезпеченні територіальної цілісності та національної безпеки України, підтримки розвитку національної культури”, - зазначено в документі.
Розробники Програми переконані, що її реалізація зміцнить комунікативний потенціал української мови та покращить мовну культуру населення міста, розширить сфери застосування української мови дітьми та молоддю, а також сприятиме задоволенню національно-культурних та мовних потреб українців через мистецькі практики, освітньо-культурні та інформаційні заходи.
Програмою, зокрема, передбачено такі напрямки діяльності та заходи:
Загальний обсяг фінансування Програми з бюджету Одеської міської територіальної громади - 1 800,0 тисяч гривень.
“Нарешті місто-мільйонник має системний документ з реальним фінансовим забезпеченням на організацію безкоштовних мовних курсів. Як відомо, Одеса - серед лідерів за кількістю звернень громадян щодо порушення законодавства про державну мову. Сподіваюсь, що прийняття відповідної програми поліпшить мовну ситуацію в місті та сприятиме задоволенню мовних потреб одеситів. Місцева влада має й надалі всіляко сприяти захисту та популяризації державної мови, посилювати регіональну мовну політику”, - зазначив Тарас Кремінь.
“Затвердження міської програми є продовженням загальної державної мовної політики. Одеса - одна із основних цілей для ворога і події сьогоднішнього ранку цьому доказ. Тому неше місто залишається стратегічним і в інформаційній війні, війні за уми наших громадян”, - сказала представниця Уповноваженого Ярослава Вітко-Присяжнюк, виступаючи на засіданні сесії, зауваживши, що програма спрямована не лише на посилення позиції українського слова, української мови, а й на посилення гуманітарної безпеки України.
Уповноважений наголосив на необхідності якнайшвидшого затвердження мовних програм і в інших обласних центрах. Нагадаємо, що досі таких документів немає в Харкові, Луцьку, Рівному, Івано-Франківську, Житомирі, Вінниці, Кропивницькому, Чернігові, Запоріжжі та Сумах.