Освіта — це основа майбутнього української нації, фундамент творення і зростання всебічної особистості, а педагоги в усі часи перебувають на передовій доленосних змін у країні. Так само, як і сьогодні – в буремний час становлення державності, що проходить випробування війною по всіх напрямках, у тому числі й гуманітарному.
Знаковими для галузі стали закони, ухвалені протягом 2017-2020 років і справді забезпечили незворотність освітніх реформ. Серед них Закони України «Про освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про повну загальну середню освіту», а також, безперечно, Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної», в якому 21 статтею визначено, що мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова.
Як один зі співавторів цих документів, хочу наголосити, що саме вони посилили роль української мови як державної в одній із найголовніших сфер суспільного життя.
Сьогодні педагоги, втілюючи українську мову, як важливу складову ідентичності нашого народу, несуть на своїх плечах вантаж відповідальності не лише за здобуття учнями знань, а й за утвердження української державності. Адже питання дипломатії, культурної, освітньої, мовної – це об'єднані, пов'язані між собою речі, що позиціонують нас у світі як перспективну, велику, цивілізовану, європейську державу.
Окремо хочу наголосити на проблемі обмеження функціонування державної мови на тимчасово окупованих територіях України. Відсутність навчання українською мовою в окремих районах Донецької, Луганської областей та Криму – це вагома перешкода для вступу до українських вишів.
Саме тому сьогодні дуже важливо розвивати систему дистанційної освіти для учнів, що мешкають на окупованих територіях. Зокрема, для таких дітей мають бути доступними електронні підручники та дистанційні мовні курси, адже належна підготовка школярів з окупованих територій — це запорука того, що ми зможемо їх залучити до навчання в українських університетах.
Водночас, хочу висловити своє щире захоплення мужністю тих учителів на окупованих територіях, котрі, ризикуючи життям, в підпіллі продовжують навчати наших українських дітей рідній мові.
Наше завдання — і надалі невпинно дбати про те, аби не порушувалися права дітей на навчання державною мовою і щоб з кожним роком грамотною українською спілкувалося якомога більше молоді.
З нагоди свята хочу побажати Вам, дорогі освітяни, вдалих педагогічних знахідок. Наснаги й задоволення від роботи. Зростання Вашої майстерності. Допитливих, вдячних учнів. Здоров’я та довгих років активного життя. Особистого щастя та душевного тепла. Міцної, незалежної України!
З Днем учителя!