“Останні два роки стали визначальними як у поширенні українського слова, так і в ставлені наших співгромадян до порушень мовного законодавства. Стан повномасштабної воєнної агресії російської федерації призвів до значного сплеску національної свідомості серед українців, і питання мови відіграло значну роль у цих процесах”, - про це зазначає представниця Уповноваженого із захисту державної мови по півдню країни Ярослава Вітко-Присяжнюк.
За словами Ярослави Вітко-Присяжнюк, протягом 2023 року на адресу Уповноваженого з Одещини надійшло 486 звернень щодо порушення Закону про державну мову, з Миколаївської області - 53, з Херсонської - 10.
“Одеська область стала третьою по Україні за кількістю скарг (третій рік поспіль), після Києва та Харківщини. Водночас, у порівнянні з 2022 роком кількість звернень громадян на Одещині зросла на 153%, на Миколаївщині - на 76,6%. Це може свідчити як про зростання мовної самоідентифікації громадян, і, - як наслідок, активності в питанні захисту прав, так і про пророблену мною роботу з налагодження співпраці з громадськістю, місцевою владою та медіа”, - зазначає представниця.
Традиційно найбільша кількість скарг стосувалася порушень у сфері обслуговування громадян та мови реклами й інформації для загального ознайомлення: “З огляду на непросту ситуацію із мовою реклами та вивісок на півдні, минулого року було налагоджено тісну співпрацю з Управлінням реклами Одеської міської ради, КУ “Одесреклама” та Департаментом архітектури та містобудування Миколаївської міської ради. Цими органами в Одесі та Миколаєві протягом минулого року проводилися перевірки розміщення зовнішньої реклами та надавалися приписи щодо усунення порушень. Саме Миколаїв першим в Україні за допомогою регулярних перевірок комплексно підійшов до проблеми виправлення порушень у сфері інформації для загального ознайомлення. Як наслідок, подібна співпраця доволі позитивно впливає на комплексне виправлення порушень у сфері реклами та вивісок”, - наголошує Ярослава Вітко-Присяжнюк.
Детальніше про стан виконання у 2023 році Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях можна ознайомитись тут.