«Якісна освіта в умовах війни - запорука перемоги та єдності України», - теза, яку напередодні нового навчального року обговорюють на Всеукраїнській серпневій конференції.
Цьогоріч захід проходить під назвою “Освіта єднає” та піднімає украй важливі теми навчального процесу, який вже вкотре відбуватиметься в умовах війни.
За таких обставин на плечах армії освітян, які незалежно від обставин продовжують виконувати важливу місію, лежить чимала чимала відповідальність не лише за організацію освітнього процесу, а й за зміцнення основ української державності. Тому дотримання законодавства про державну мову в умовах війни, - одне із ключових завдань.
Нагадаю, що обов'язковість застосування української в освітньому процесі закріплена у низці Законів України: “Про освіту”, “Про повну загальну середню освіту”, “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, які визначають, що мовою освітнього процесу є державна мова та вимагають надання всіх освітніх послуг українською.
На жаль, до Секретаріату Уповноваженого продовжують надходити звернення громадян щодо порушень мовного законодавства окремими педагогічними, науково-педагогічними працівниками закладів освіти.
Так, лише за перше півріччя 2023 року надійшло 206 таких звернень, а за підсумками 7 місяців за кількістю проведених державних контролів сфера освіти розділила 3-тє місце з органами місцевого самоврядування та вебсайтами, які порушують мовне законодавство.
Тож забезпечення прав дітей на навчання державною мовою, як і підвищення якості викладання та створення безпечних умов для всіх учасників освітнього процесу, - пріоритет на прийдешній навчальний рік.
Зичу всім - учителям, дітям і батькам - міцного здоров’я, незламності та віри.
Освічена нація - сильна, єдина і непереможна!