Сьогодні в Києві у сквері біля метро “Контрактова площа” відкрилася вулична виставка “Мововбивство – складова рашизму”, підготовлена Українським інститутом національної пам’яті спільно з Уповноваженим із захисту державної мови, Інститутом мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України та Інститутом української мови НАН України.
“Ця виставка створена для кожного громадянина України, для всіх, хто розмовляє або досі сумнівається, чи варто переходити на українську. На 11-му році війни українців в окупації продовжують вбивати, катувати і переслідувати за мову. Мета виставки - показати нашу силу як незламної нації, об'єднаної національними інтересами, боротьбою і силою духу. Утверджуючи державну мову, ми зміцнюємо права кожного громадянина”, - сказав на відкритті виставки Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Уповноважений переконаний, що представлені матеріали сприятимуть поширенню інформації про злочини лінгвоциду як складової геноциду проти українського народу.
“Плануємо зробити матеріали доступними для наших європейських партнерів, включаючи переклади, аудіо- та відеоверсії. Крім того, ця виставка експонуватиметься в різних куточках України та, вочевидь, і за кордоном”, - зазначив він.
Тарас Кремінь розповів, що для підготовки виставки використані матеріали з річних звітів Уповноваженого, архівні джерела, наукові дослідження, а також факти, узагальнені Секретаріатом під час повномасштабного вторгнення: “Ми зафіксували прояви лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях в різних сферах: культурі, освіті, телебаченні, медіа, діяльності окупаційної влади та зовнішній рекламі. Ми показали масштаб злочину, глибину і тривалість порівняно з попередніми періодами”.
За його словами, частина цих фактів мововбивства вже стала предметом кримінальних проваджень: “За нашими зверненнями Служба безпеки України та Національна поліція проводять відповідні дії. Ці матеріали будуть долучені до кримінальних справ проти російського агресора, зокрема путіна та його режиму - організаторів і виконавців геноциду проти українського народу”.
Тарас Кремінь також зазначив, що мовний тиск на окупованих територіях стосується не лише української, а й мов національних спільнот та корінних народів. “У Криму знищується кримськотатарська мова, в Маріуполі - грецька, також під загрозою інші мови громадян України”, - сказав він.