Позитивна динаміка поліпшення мовної ситуації в Україні - це заслуга кожного громадянина. Про це під час публічної дискусії “Національна культура та мова в Україні: зміни в громадській думці після року війни” зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Під час заходу були оприлюднені результати загальнонаціонального опитування, проведеного у грудні 2022 року Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова в усіх регіонах України (за винятком тимчасово окупованих територій Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей та Криму).
“Показник у 87% громадян України, які вважають українську мову рідною, визначених за результатами цього опитування, є рекордним за всі роки незалежності. Це результат консолідованої роботи місцевої влади, громадських організацій, волонтерів, а також низки інших факторів. Це заслуга кожного громадянина України, який на своєму особистому прикладі, в родинному, професійному середовищі, дотримується мовного Закону, та всіляко сприяє популяризації української як державної”, - зазначив Тарас Кремінь.
Згідно з дослідженням, якщо у 2021 році частка населення, котра вважала українську мову рідною, становила 77%, то за рік вона зросла до 87%. Водночас рівень вживання російської мови значно знизився.
“Звичайно, вплинув фактор війни, який унеможливив будь-які спроби подальшої русифікації, в тому числі й в інформаційному просторі, а також в усіх сферах, які визначені Законом “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. З моєї ініціативи переважна більшість областей сьогодні має обласні програми утвердження української мови, в країні діє понад 450 безкоштовних локацій з опанування державної мови. Все це сприяє позитивній статистиці, яку ми побачили сьогодні. Хочу вірити, що 2023 рік буде не менш результативним”, - наголосив Тарас Кремінь.