До Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови продовжують надходити повідомлення громадян щодо порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” в сфері охорони здоров’я.
Йдеться про порушення 33 статті мовного Закону, яка регламентує використання державної мови у сфері охорони здоров’я; 30 статті, відповідно до якої всі надавачі послуг, в тому числі й медичні заклади (державні, комунальні чи приватні), мають обслуговувати пацієнтів державною мовою; а також 28 статті, якою регламентується подання інформація для загального ознайомлення державною мовою (оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, повідомлення, написи тощо).
На адресу Секретаріату Уповноваженого надійшли скарги щодо порушення мовного Закону в двох медичних установах. Заявники скаржилися на те, що в обох медичних закладах документи щодо стану здоров’я пацієнтів надаються недержавною мовою. У одній скарзі також зазначалось, що персонал, надаючи послуги, може спілкуватися недержавною мовою, а інформація для загального ознайомлення частково подається недержавною мовою.
З метою усунення та недопущення в подальшому порушення законодавства про державну мову Уповноваженим прийнято рішення про здійснення заходів державного контролю у обох медичних установах.
“Обидва випадки мають всі ознаки порушення мовного Закону, оскільки заявники надали фото-копії медичних документів, виконаних недержавною мовою. Нагадаю, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 14 липня 2021 року, громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання йому поза його волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням його прав, що є несумісним із Конституцією України. В умовах повномасштабної війни, коли росія використовує “мовне питання” як один з інструментів геополітичної експансії, послуговування недержавною мовою в державних чи приватних медичних установах - це грубе порушення мовного законодавства. Сьогодні нам треба використовувати всі інструменти, які послаблюють ворога, а не навпаки. Саме тому ступінь виконання мовного Закону має бути максимально високим”, - наголосив Тарас Кремінь.
Уповноважений зазначив, що 33 стаття Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, якою регламентується використання державної мови у сфері охорони здоров’я, набула чинності ще 16 липня 2020 року. І відповідно до цієї статті:
Повідомити про порушення мовного Закону можна через електронну форму на сайті або надіславши листа на електронну скриньку: lyst@mova-ombudsman.gov.ua