Нагальна необхідність удосконалення нормативно-правової бази для обмеження поширення контенту країни-агресора, зокрема, щодо музичних творів російською мовою в інтернеті та публічних місцях - це питання національної безпеки та інформаційної політики держави. Про це зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь на засіданні підкомітету з питань музичної індустрії Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики, що відбулося в п’ятницю, 18 квітня.
“Суспільний запит на заборону (обмеження) виконання музики російською мовою в публічних місцях та інтернеті надзвичайно високий. Парламентарі мають дослухатись до рекомендацій Уповноваженого, думки громадськості та внести відповідні зміни до українського законодавства”, - наголосив Тарас Кремінь.
Уповноважений підтримує посилення контролю з боку правоохоронних органів, органів місцевого самоврядування за дією Закону України “Про культуру”, яким забороняється на території України публічне виконання, публічний показ, публічна демонстрація, публічне сповіщення мовою країни-агресора. Також він вважає важливою ініціативу збільшення штрафів за прослуховування чи виконання російської музики в громадських місцях.
Тарас Кремінь наголосив на неухильності реалізації Державної мовної програми, затвердженої Урядом України 2024 року. Він нагадав, що за результатами круглого столу на тему”Мова на часі. Виклики і завдання державної мовної політики” (18 грудня 2024 р.) члени Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики створили робочу групу з напрацювання змін до законодавства, зокрема, у сферах освіти, інтернету та обслуговування. Він очікує, що будуть запропоновані дієві процедури притягнення порушників до відповідальності, зокрема через внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Нагадаємо, 18 квітня на засіданні підкомітету з питань музичної індустрії Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики обговорювались механізми врегулювання питання, порушеного в електронній петиції №41/007827-25еп "Заблокувати пісні російською мовою на стримінгових платформах в Україні", яка набрала понад 28 тисяч голосів, а також питання санкцій за відтворення/виконання музики російською мовою в публічних місцях.
Участь у засіданні взяли представники Національної поліції, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України, Міністерства цифрової трансформації України, Міністерства юстиції України, Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення, громадськості.