В частині переходу громадян України на державну мову, дотримання мовного законодавства та чутливості щодо порушення мовних прав 2022 рік став історичним. Про це в ефірі “5 каналу” сказав Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, коментуючи оприлюднений напередодні річний звіт про стан дотримання Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.
“Представляючи третій річний звіт Уповноваженого ми говоримо про тектонічні зміни, які відбулись в українському суспільстві щодо захисту національних інтересів, державної мови, утвердження питань, пов’язаних з національною ідентичністю. 2022 року стався величезний історичний прорив для української мови як державної, для мови, яка об’єднує кожного українця. Українська стала панівною в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Ми змогли досягти відповідних результатів і на регіональному рівні. З моєї ініціативи відкрито понад 500 безкоштовних курсів з опанування державної мови, діє 38 місцевих мовних програм, включаючи 15 обласних. Якщо ми говоримо про гуманітарну сферу, то Україна впевнено відвойовує раніше колонізовані території”, - зазначив Тарас Кремінь.
Уповноважений наголосив, що серед рекомендацій, поданих у річному звіті, найпріоритетніші - затвердження Урядом Державної програми сприяння опануванню української мови як державної, а також Програми взаємодії з закордонними українцями.
“Сподіваюсь, звіт буде уважно вивчений органами центральної влади і ми зможемо максимально посилити присутність української мови не тільки в Україні, але й за кордоном. Питання мовної дипломатії - серед пріоритетних. Вірю, що 2023 року ми побачимо ще більші вершини досягнення українських мовних завдань”, - наголосив Тарас Кремінь.