З 14 серпня 2024 року набирають чинності положення Закону №3590-ІХ “Про внесення змін до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування” в частині відеофіксації та оприлюднення пленарних засідань місцевих рад.
“Пленарне засідання ради підлягає відеофіксації з подальшим зберіганням відеозапису засідання не менше п’яти років. Відеозапис пленарного засідання ради оприлюднюється в частині, що транслюється відповідно до цього Закону, невідкладно після закінчення засідання, але не пізніше наступного дня після проведення засідання, на офіційному веб-сайті ради чи в інший спосіб із забезпеченням відкритого доступу до відеозапису”, - йдеться в документі.
Як відомо, 13 травня 2024 року Президент України підписав Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування” від 22 лютого 2024 року № 3590-IX.
“Цей Закон дозволить нам проводити моніторинги щодо застосування державної мови у діяльності місцевих рад. До Секретаріату Уповноваженого продовжують надходити звернення громадян щодо порушення мовного закону як депутатами місцевих рад, так і посадовими особами місцевого самоврядування. Зокрема, у 2024 році маємо 23 скарги. За результатами проведення заходів державного контролю цьогоріч встановлено 8 порушень статті 12 мовного Закону. На одинадцятому році російсько-української війни, яка триває і за право розмовляти українською, порушувати закон про державну мову категорично неприпустимо. Доступ до пленарних засідань сесій місцевих рад - про дієвість закону, відкритість і відповідальність влади”, - зазначив Тарас Кремінь.
Враховуючи зазначене, нагадуємо норми Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, що регламентують діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування, установ державної та комунальної форм власності:
З 16 липня 2022 року порушники мовного закону, зокрема, з числа представників органів місцевої влади та самоврядування, можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності із накладенням штрафу у розмірі від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 3400 до 5100 грн) або попередження, якщо порушення вчинене вперше. За повторне протягом року порушення - штраф у розмірі від 500 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500-11900 грн).